Początki państwa polskiego wg. Galla Anonima

Na ziemiach polskich początkowo podstawową komórką społeczną była rodzina wraz z krewnymi. Grupa rodzin z danego terytorium tworzyła małą społeczność zwaną opolem. Opola z poszczególnych terenów (zazwyczaj oddzielonych od siebie barierami naturalnymi jak rzeki, góry czy bory) tworzyły plemiona (np. Polanie, Wiślanie, Bobrzanie, Goplanie itp.). Na co dzień opolem zarządzał wiec plemienny, który w razie zagrożenia wybierał dowódcę (księcia lub wojewodę). Z czasem jednak tymczasowi wodzowie chcieli utrzymać władzę nad coraz liczniejszymi wspólnotami. Właśnie ich ambicje przyczyniły się do jednoczenia całych plemion we wspólnoty.
HistoriaPolski.eu
Posty: 1529
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 28 maja 2011, 09:14

Początki państwa polskiego wg. Galla Anonima

Post autor: HistoriaPolski.eu »

Początki państwa polskiego wg. Galla Anonima
Anna
Posty: 162
Rejestracja: 01 cze 2011, 17:11

Re: Początki państwa polskiego wg. Galla Anonima

Post autor: Anna »

Najstarsza polska kronika Galla Anonima spisana na pocz. XII w. przytacza ustną tradycję dotyczącą okresu sprzed Mieszka I. Po obaleniu przez Polan znienawidzonego Popiela władzę przejął Siemowit, którego ojcem był Piast (Past), a dziadkiem Coszysco (Chossistco, Chossisco). Oznaczało to równoczesne zrzucenie zależności od słabnącego państwa Franków, które uległo podziałowi w 843r. Przyjąć należy, że stało się to około roku 850, równolegle z usamodzielnieniem się sąsiedniego państwa wielkomorawskiego bezpośrednio graniczącego z państwem wschodniofrankońskim. Nie ma powodu, żeby odrzucać przytoczoną niżej genealogię rodu piastowskiego, gdyż była ona w tych czasach zapewne dobrze znana na dworze książęcym. Za Gallem Anonimem wymieńmy więc w kolejności tych władców z przypuszczalnymi datami panowania:
Siemowit (ok. 850 - ok. 890)
Lestek (ok. 890 - ok. 920)
Siemomysł (ok. 920 - ok. 960)
Mieszko I (ok. 960 - 992)

Kronika Galla Anonima określa dziada Siemowita, Coszysco jako oracza. Czupkiewicz powątpiewa jednak, by po obaleniu Popiela władcą obwołano zwykłego wieśniaka. Powstanie legendy o chłopskim pochodzeniu Piasta, opisywanego również jako rzemieślnika (kołodzieja) wiązać można z faktem, że Piast i jego ojciec, pozostający - niewykluczone - krewnymi poległego w Czechach księcia Lecha, musieli być może przez pewien czas ukrywać się. Ród książęcy został prawdopodobnie zdziesiątkowany, odsunięty od władzy i wpływów przez okres kilkudziesięciu lat panowania Popiela. Gall Anonim wspomina również o przybyciu na postrzyżyny Siemowita tajemniczych przybyszów wygnanych z dworu Popiela, którzy nadali mu to imię. Dowodziło by to o prowadzenia jakiejś działalności polityczno - spiskowej przez Piasta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Plemiona słowiańskie na ziemiach polskich”