Zdeszyfrować Geografa Bawarskiego

Na ziemiach polskich początkowo podstawową komórką społeczną była rodzina wraz z krewnymi. Grupa rodzin z danego terytorium tworzyła małą społeczność zwaną opolem. Opola z poszczególnych terenów (zazwyczaj oddzielonych od siebie barierami naturalnymi jak rzeki, góry czy bory) tworzyły plemiona (np. Polanie, Wiślanie, Bobrzanie, Goplanie itp.). Na co dzień opolem zarządzał wiec plemienny, który w razie zagrożenia wybierał dowódcę (księcia lub wojewodę). Z czasem jednak tymczasowi wodzowie chcieli utrzymać władzę nad coraz liczniejszymi wspólnotami. Właśnie ich ambicje przyczyniły się do jednoczenia całych plemion we wspólnoty.
Awatar użytkownika
stach
Posty: 518
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Re: Zdeszyfrować Geografa Bawarskiego

Post autor: stach » 24 paź 2010, 22:56

Ottonie czy rozszyfrowałeś już te części zdań?

Otton III
Moderator
Posty: 591
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48
Lokalizacja: Chorzów

Re: Zdeszyfrować Geografa Bawarskiego

Post autor: Otton III » 25 paź 2010, 08:57

Coś tam wykombinowałem, lecz nie wiem, czy poprawnie:
Co do opisu plemienia Sittici - "regio immensa populis et orbibus munitissimis" - to chyba oznacza królestwo ludne i miasta niezliczone,
Co do opisu Zeriuani - "quod tantum est regnum, ut ex eo cuncte genetes Sclauorum exorte sint et originem, sicut affirmant, ducant" - to może oznacza królestwo, od którego biorą swój rodowód wszystkie inne plemiona słowiańskie.
W opisach plemion Stadici i Attorozi widnieją zbliżone łacińskie słowa: populousque oraz populus, które z pewnością oznaczają ludność, ale reszty nie wiem.

Jeśli coś pomyliłem przy tłumaczeniu opisu plemion Sittici i Zeriuani to proszę o sprostowanie, zaś jednocześnie proszę o pomoc w przetłumaczeniu podkreślonych w poprzednich postach części zdań opisujących plemiona: Glopeani, Stadici i Attorozi.

Czy może ktoś ustosunkować się co do moich spostrzeżeń odnośnie tematu?

Awatar użytkownika
Husarz
Posty: 822
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Zdeszyfrować Geografa Bawarskiego

Post autor: Husarz » 27 lis 2010, 07:23

Jako ciekawostkę dodaję oryginał Geografa Bawarskiego - najbardziej kontrowersyjne źródło dotyczące plemion słowiańskich, spisane prawdopodobnie w dwóch etapach, począwszy od połowy IXw.:
4k73me2.jpg
4k73me2.jpg (221.14 KiB) Przejrzano 2404 razy

Otton III
Moderator
Posty: 591
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48
Lokalizacja: Chorzów

Re: Zdeszyfrować Geografa Bawarskiego

Post autor: Otton III » 28 lis 2010, 09:09

Ale czy ktoś potrafi przetłumaczyć opisy plemion Stadici, Sittici, Zeriuani i Attorozi? Chodzi o te podkreślone łacińskie części zdań przy tych plemionach kilka postów wyżej.

Czekam pilnie na jakąś odpowiedź.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Plemiona słowiańskie na ziemiach polskich”