Moja teoria-Powstanie państwa Polskiego.

Na ziemiach polskich początkowo podstawową komórką społeczną była rodzina wraz z krewnymi. Grupa rodzin z danego terytorium tworzyła małą społeczność zwaną opolem. Opola z poszczególnych terenów (zazwyczaj oddzielonych od siebie barierami naturalnymi jak rzeki, góry czy bory) tworzyły plemiona (np. Polanie, Wiślanie, Bobrzanie, Goplanie itp.). Na co dzień opolem zarządzał wiec plemienny, który w razie zagrożenia wybierał dowódcę (księcia lub wojewodę). Z czasem jednak tymczasowi wodzowie chcieli utrzymać władzę nad coraz liczniejszymi wspólnotami. Właśnie ich ambicje przyczyniły się do jednoczenia całych plemion we wspólnoty.
EkrerPL
Posty: 8
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 07 mar 2012, 21:32

Moja teoria-Powstanie państwa Polskiego.

Post autor: EkrerPL »

Wg mnie nasze piękne państwo stworzyli Goplanie. Glopeani po stopniowym zajmowaniu grodów plemion,stworzyli całkiem sporę plemię. I wtedy zmienili nazwę z Goplan na Polan. Dlaczego? Ponieważ nazwa Goplanie kojarzyła się z Gopłem,a dla dość dużego plemienia potrzebna jest ogólna nazwa. I na pewno Piast nie istniał. Jest to bajka Anonima. Jasienica zresztą pisał,że nikt dzieci płci męskiej w Polsce w epoce średniowiecznej nie nazywał Piast,tak samo było z Ziemomysłem,jeśli był to rzadko. Wrocisław może? Ciekawi mnie Chościsko,dziwne te imię,trzeba to zbadać. Słyszałem tezę o Gościsławie. Xoszocz to oryginał Chościska,imię te oznacza księcia który był oraczem. Wspomina o tym Kosmas.

Może to dziwna teza?

Komentujcie i poprawiajcie mnie.
Gerd
Posty: 28
Rejestracja: 20 cze 2013, 14:11

Re: Moja teoria-Powstanie państwa Polskiego.

Post autor: Gerd »

Zobacz najpierw; http://filip.rembialkowski.net/niniwa2/ ... egendy.htm
potem poznaj jak definiuje się "państwo" w pojęciu międzynarodowym.
A najlepiej poznaj jak definiuje się; rodzina, plemię, władca, książę, król, cesarz, lenno,Wasal,struktura państwa, prawa miejskie itd. Poza tym różnice miedzy teza, hipoteza i spekulacja.
Powodzenia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Plemiona słowiańskie na ziemiach polskich”