Sobieski - przyczyna rozbiorów

Dnia 10 listopada 1673 r. zmarł we Lwowie król Michał Korybut Wiśniowiecki. Nowym królem obrany został 19 maja 1674 r. Jan III Sobieski (1674-1696).
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Sobieski - przyczyna rozbiorów

Post autor: Artur Rogóż »

Siły koalicji antytureckiej: razem około 76.000 żołnierzy (32.500 jazdy, 43.500 piechoty) oraz 140 dział. W tym:
- siły polskie: ok. 27.000 żołnierzy (13.000 jazdy, w tym 3.200 husarii, 14.000 piechoty, 28 dział), dca król Jan III Sobieski;
- siły cesarskie: ok. 20.000 żołnierzy (12.000 jazdy, 8.000 piechoty, 70 dział);
- siły państw niemieckich (saskie, bawarskie, szwabskie): ok. 29.000 żołnierzy (7.500 jazdy, 21.500 piechoty, 42 działa), dca ks. Karol Lotaryński.
Naczelne dowództwo nad całością wojsk: król polski - Jan III Sobieski.
Siły tureckie: razem ok. 70.000 żołnierzy, ok. 160 dział (w tym ok. 25.000 janczarów, ok. 15.000 sipahów, 15.000 Tatarów, oraz ok. 15.000 wojsk mołdawskich, wołoskich i siedmiogrodzkich), dowódca turecki: wielki wezyr - Kara Mustafa.
Zwróć uwagę na ilość dział oraz dodaj, że wojska mołdawskie, wołoskie i siedmiogrodzkie nie były równym przeciwnikiem dla wojsk koalicji. Ponadto Tatarzy też nie bardzo palili się do wspierania swojego sojusznika. Ogólnie liczebnie nie wyglądało to tak źle, ale jakość tureckiej armii dawała wiele do życzenia.
Skrzetuski

Re: Sobieski - przyczyna rozbiorów

Post autor: Skrzetuski »

A te dany skąd? ;) Podhorodecki?
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Sobieski - przyczyna rozbiorów

Post autor: Artur Rogóż »

Konopczyński W. - " Polska a Turcja 1683-1795 "
Davies N. - "Oblężenie Wiednia"
Skrzetuski
Moderator
Posty: 527
Rejestracja: 16 maja 2011, 14:57

Re: Sobieski - przyczyna rozbiorów

Post autor: Skrzetuski »

Wimmer siły cesarza określa na 18 000, a posiłki na 28 000.
Tomek
Posty: 7
Rejestracja: 20 maja 2011, 18:54

Re: Sobieski - przyczyna rozbiorów

Post autor: Tomek »

czytając zobaczyłem ze wielu się pytało co by było gdyby Polacy zawiązali sojusz z Francją według mnie nie wiele by to dało bo Polska często zawierała sojusz z Francją i zawsze się na tym kończyło że jak była potrzebna pomoc to nigdy jej nie otrzymywaliśmy.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Sobieski - przyczyna rozbiorów

Post autor: Artur Rogóż »

Tomek pisze:czytając zobaczyłem ze wielu się pytało co by było gdyby Polacy zawiązali sojusz z Francją według mnie nie wiele by to dało bo Polska często zawierała sojusz z Francją i zawsze się na tym kończyło że jak była potrzebna pomoc to nigdy jej nie otrzymywaliśmy.
Też uważam, że Francja traktowała nas instrumentalnie i raczej chcieli mieć nas jako straszaka. Aczkolwiek gdyby nam się udało pokonać Brandenburgię - może nie mielibyśmy takich problemów z nimi w przyszłości.
Tomek
Posty: 7
Rejestracja: 20 maja 2011, 18:54

Re: Sobieski - przyczyna rozbiorów

Post autor: Tomek »

ja uważam że i tak by się nic nie zmieniło , bo Polska była już na tyle osłabiona że nawet zwycięstwo pod Wiedniem za dużo nie dało bo jak czytałem w jednej z książek to pisało że mieliśmy niedużo łupu a i w polityce nic to za bardzo nie zmieniło.
Duffy
Posty: 3
Rejestracja: 20 cze 2011, 18:28

Re: Sobieski - przyczyna rozbiorów

Post autor: Duffy »

"Sobieski - przyczyna rozbiorów". Wtf?!

Nigdy nie należałem do zwolenników tegoż króla, hetmana, wojownika, ale mówienie o Nim, jako o jednej z przyczyn rozbiorów było, jest i chyba zawsze będzie w mej opinii niezasłużoną laurką dla tego Pana.

Powiadacie, że był kiepskim politykiem. Jakby nie patrzeć, był jednym z niewielu, którzy patrzyli na morze jako na możliwość odzyskania choć połowy dawnej świetności RON-u. To właśnie dla odzyskania Prus, usiłował uspokoić granicę południową, w czym próbował mu dopomagać król Francji. Koncepcja wspólnego uderzenia na Brandenburgię wraz ze Szwecją, była koncepcją prawidłową, która gdyby się ziściła, byłaby punktem zwrotnym w historii państwa. Niestety, wewnętrzna opozycja, cesarz, jak i niechęć do Lechistanu ze strony ówcześnie najważniejszych ludzi w Konstantynopolu nie pozwoliły mu zrealizować swej koncepcji.
Wobec fiaska tychże planów i groźby ataku ze strony Turcji na Kraków, musiał zabezpieczyć choć w części pomoc dla swego kraju - stąd zbliżenie z Habsburgami.

Tutaj dochodzimy do meritum sprawy; czy miał inny wybór niż pomoc Wiedniowi?
Być może miał. Wyczekać upadku Wiednia, i zaatakować rozentuzjazmowane wojska osmańskie? Być może by się powiódł taki plan, lecz kto zagwarantuje, że wówczas RON zyskałby coś więcej niż "zyskał" pomagając Cesarzowi?
Zniszczona Austria = wzrost potęgi Francji w Europie, wzrost Brandenburgii czy tam już Prus w Cesarstwie; wzmocnione RON = chęć przygaszenie odradzającego się państwa przez Rosję, Szwecję, Prusy, czyż nie ?
Być może po chwilowym sukcesie przyszedłby ostateczny cios - a pouczona ostatnim niepowodzeniem Szwecja skuteczniej, by pokroiła Nasze państwo.

Sobieski, jak i jego podwładni nie mieli innego wyjścia - musieli pomóc Habsburgom. Po tym zdarzeniu mieli prawie wiek, by zmienić coś w swym życiu politycznym, by odmienić kartę. Nie potrafili tego zrobić lub też nie chcieli. Wybrano taką, a nie inną drogę. Karą była śmierć. Bo w życiu słabi upadają, by silni mogli być jeszcze silniejsi. Tej jednej rzeczy Polacy do dziś się nie nauczyli.
Pragną mieć przyjaciół - lecz w polityce ich nie ma. Chcą by ich ktoś chronił, lecz najlepszą ochroną jest własna siła. Nie ma co oskarżać Jana - On choć na moment przywrócił temu krajowi dawny blask.
Więc mówienie, że Francja traktowała Nas instrumentalnie niemalże ze łzami w oczach, jest banałem. Na miejscu Francji postępowalibyśmy tak samo, a nie - przepraszam, my byśmy tak nie umieli - bo my jesteśmy jedynymi sprawiedliwymi tego świata, jesteśmy krajem - sumieniem świata...ukrzyżowani, by inni mogli trwać. :lol:
Gerd
Posty: 28
Rejestracja: 20 cze 2013, 14:11

Re: Sobieski - przyczyna rozbiorów

Post autor: Gerd »

Dla mnie postać Sobieskiego jest banalna.Pan starosta Jaworski nie tylko sprzedał Polskę Szwedom. Za pieniążki zrobiłby wszystko.
Tak, był jedną ze znacznych przyczyn rozbiorów. Sułtanowie tureccy to narzędzia Islamu i jego długoterminowej polityki ekspansji. Tak jest do dzisiaj, co nie jest perfidne bo chrześcijaństwo robiło i robi to samo.
Kacmajoralojzy
Posty: 2
Rejestracja: 06 lip 2014, 21:19

Re: Sobieski - przyczyna rozbiorów

Post autor: Kacmajoralojzy »

ciekawa teoria, lecza jak wzdecydowanie ociemniałym kraju z jego dewocją możnaznaleźć pieniądze i środki na wojnę z Arcykatolicką Austrią ?
Do XVIII wieku niemieckie państwa, takie jak Austria czy Brandenburgia niewyraźni jako wrogowie Polski , za to Rosja i Szwecja są zawsze jej antagonistami.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wiśniowecki i Sobieski”