Największa porażka Jana III

Dnia 10 listopada 1673 r. zmarł we Lwowie król Michał Korybut Wiśniowiecki. Nowym królem obrany został 19 maja 1674 r. Jan III Sobieski (1674-1696).
Awatar użytkownika
Artur Rogóż
Administrator
Kontakt:

Największa porażka Jana III

Post autor: Artur Rogóż » 13 mar 2011, 06:30

Niezwykłe osiągnięcie ustrojowe, jakim była demokracja szlachecka, za Jana III Sobieskiego wpadło w pułapkę. By rozerwać gorset złotej wolności, ukochanej zarówno przez szlachtę, magnatów, jak i przez państwa ościenne, trzeba by użyć siły. Co monarcha w tej sprawie uczynił?

Awatar użytkownika
karateka

Re: Największa porażka Jana III

Post autor: karateka » 13 mar 2011, 06:31

Niezwykle osiagniecie ustrojowe, rzecze autor raczej calkowita porazka panstwa. ktora niewatpliwie postawila pierwsze kroki w kierunku rozbiorow. Prosze pporownac rozwoj Polski tamtego okresu do rozwoju innych panstw, mam na mysli rozwoj polityczno-spoleczny i gospodarczy to okaze sie, ze tak ochoczo opiewana przez polskich historykow "demokracja szlachecka" to bylo jedno wielkie bagno i poczatek niechybnego upadku i rozbiorow Polski. Juz najwyzszy czas zaczac pisac prawde o przeszlosci Polski a nie gloryfikowac warcholstwo.

Awatar użytkownika
Adambik

Post autor: Adambik » 13 mar 2011, 06:32

W drugiej połowie XVII w. coraz bardziej demokrację republikańską zastępowała, czy raczej wypierała, oligarchia magnacka. Szlachcice schodzili do roli klientów potężnych koterii Sapiehów, Paców, Leszczyńskich, Jabłonowskich, Grzymułtowskich, Lubomirskich.

Awatar użytkownika
naiwniak

Post autor: naiwniak » 13 mar 2011, 06:33

Szkoda, że Sobieskiemu się nie udało. to oczywiście wszystko wina wszelako pojętego warcholstwa polskiej szlachty tj. rządzących. Dziś podobnie: zamiast budować racjonalny (normalny) i sprawiedliwy kraj grupa ,,elit'' i innych warchołów u władzy traci czas na wzajemnym ujadaniu i kręceniu lodów. Wszystko co moje, byle nic ojczyźnie.

Huzar

Post autor: Huzar » 08 lut 2015, 00:39

Na pewno jego największą porażką polityczną było fiasko polityki bałtyckiej oraz próby zakończenia konfliktu z Turcją. W sprawach wewnętrznych też nie było za ciekawie - dominacja magnaterii oraz nieumiejętność zreformowania państwa. Ja jednak co do tego ostatniego nie mam do niego pretensji, Sobieski znał się bardziej na wojaczce, aniżeli na politykowaniu

actaven

Post autor: actaven » 01 lut 2016, 12:30

Chciałem właśnie to samo napisać co kolega wyżej. Sobieski był słabym politykiem, ale za bardzo dobrym przywódcą.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wiśniowecki i Sobieski”