Największa porażka Jana III

Dnia 10 listopada 1673 r. zmarł we Lwowie król Michał Korybut Wiśniowiecki. Nowym królem obrany został 19 maja 1674 r. Jan III Sobieski (1674-1696).
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Największa porażka Jana III

Post autor: Artur Rogóż »

Niezwykłe osiągnięcie ustrojowe, jakim była demokracja szlachecka, za Jana III Sobieskiego wpadło w pułapkę. By rozerwać gorset złotej wolności, ukochanej zarówno przez szlachtę, magnatów, jak i przez państwa ościenne, trzeba by użyć siły. Co monarcha w tej sprawie uczynił?
karateka
Posty: 161
Rejestracja: 13 mar 2011, 05:42

Re: Największa porażka Jana III

Post autor: karateka »

Niezwykle osiagniecie ustrojowe, rzecze autor raczej calkowita porazka panstwa. ktora niewatpliwie postawila pierwsze kroki w kierunku rozbiorow. Prosze pporownac rozwoj Polski tamtego okresu do rozwoju innych panstw, mam na mysli rozwoj polityczno-spoleczny i gospodarczy to okaze sie, ze tak ochoczo opiewana przez polskich historykow "demokracja szlachecka" to bylo jedno wielkie bagno i poczatek niechybnego upadku i rozbiorow Polski. Juz najwyzszy czas zaczac pisac prawde o przeszlosci Polski a nie gloryfikowac warcholstwo.
Adambik
Posty: 497
Rejestracja: 24 lis 2010, 22:41

Re: Największa porażka Jana III

Post autor: Adambik »

W drugiej połowie XVII w. coraz bardziej demokrację republikańską zastępowała, czy raczej wypierała, oligarchia magnacka. Szlachcice schodzili do roli klientów potężnych koterii Sapiehów, Paców, Leszczyńskich, Jabłonowskich, Grzymułtowskich, Lubomirskich.
naiwniak
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2010, 17:47

Re: Największa porażka Jana III

Post autor: naiwniak »

Szkoda, że Sobieskiemu się nie udało. to oczywiście wszystko wina wszelako pojętego warcholstwa polskiej szlachty tj. rządzących. Dziś podobnie: zamiast budować racjonalny (normalny) i sprawiedliwy kraj grupa ,,elit'' i innych warchołów u władzy traci czas na wzajemnym ujadaniu i kręceniu lodów. Wszystko co moje, byle nic ojczyźnie.
Huzar
Posty: 15
Rejestracja: 07 lut 2015, 23:47

Re: Największa porażka Jana III

Post autor: Huzar »

Na pewno jego największą porażką polityczną było fiasko polityki bałtyckiej oraz próby zakończenia konfliktu z Turcją. W sprawach wewnętrznych też nie było za ciekawie - dominacja magnaterii oraz nieumiejętność zreformowania państwa. Ja jednak co do tego ostatniego nie mam do niego pretensji, Sobieski znał się bardziej na wojaczce, aniżeli na politykowaniu
actaven
Posty: 1
Rejestracja: 01 lut 2016, 12:18

Re: Największa porażka Jana III

Post autor: actaven »

Chciałem właśnie to samo napisać co kolega wyżej. Sobieski był słabym politykiem, ale za bardzo dobrym przywódcą.

____________________________
http://aboolsztyn.pl/drzwi-olsztyn/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wiśniowecki i Sobieski”