Wielka Wojna Północna – Próba uniezależnianie Ukrainy przez Iwana Mazepę

W 1697 r., po śmierci Jana III Sobieskiego, elekcja miała charakter podwójny. Wybrani zostali jednocześnie dwaj kandydaci: elektor saski August Wettyn i popierany przez Francję książę Ludwik de Conti. Ten ostatni przybył nawet do Gdańska, ale nie dysponując szerszym poparciem, musiał wkrótce opuścić Rzeczpospolitą. W ten sposób na placu boju pozostał Wettyn, który objął tron i jako August II Mocny panował do 1733 r.
MaciekWielki
Posty: 171
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 18 mar 2011, 17:39

Wielka Wojna Północna – Próba uniezależnianie Ukrainy przez Iwana Mazepę

Post autor: MaciekWielki »

Wielką wojnę północną do swoich celów próbował wykorzystać hetman kozacki Iwan Mazepa. Dążył on do uniezależnienia Ukrainy od władzy carów rosyjskich. Jego działania początkowo były jednak bardzo ostrożne. Denuncjował on Rosjanom wysłanników Stanisława Leszczyńskiego, który starał się jednoczyć szlachtę pod hasłem odzyskania ziem utraconych przez Polskę na rzecz Rosji w wyniku pokoju Grzymułtowskiego.

Mazepa zmienił front swoich działań dopiero, kiedy na Ukrainę zdecydował się uderzyć król szwedzki Karol XII. Mazepa wobec zbliżających się wojsk rosyjskich pod wodzą Aleksandra Mienszykowa w październiku 1708 roku opowiedział się po stronie króla Szwecji. Brak poparcia ze strony Ukrainy lewobrzeżnej, uderzenie wojsk rosyjskich na Baturyn (siedziba hetmańska) i zniszczenie go oraz taktyka spalonej ziemi osłabiły wojska szwedzkie oraz uniemożliwiły Mazepie dalsze działania na Ukrainie.

Wobec powyższego Iwan Mazepa uzyskał poparcie Kozaków na Siczy, którzy zdecydowali się stawić opór wojskom rosyjskim. Po raz kolejny jednak wojska Piotra I odniosły zwycięstwo i zajęły Sicz. Kozacy, którzy nie chcieli zostać pod panowaniem rosyjskim, zbudowali u ujścia Dniepru tzw. Sicz Oleszkowską, oddając się po władzę chana. Z kolei ci Kozacy, którzy zdecydowali się uznać protekcję rosyjską otrzymali nowego hetmana – Iwana Skoropadskiego i coraz bardziej uzależniani byli od rosyjskiej administracji.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sasi na tronie polskim”