Początki panowania Augusta II Wetyna 1697 – 1699

W 1697 r., po śmierci Jana III Sobieskiego, elekcja miała charakter podwójny. Wybrani zostali jednocześnie dwaj kandydaci: elektor saski August Wettyn i popierany przez Francję książę Ludwik de Conti. Ten ostatni przybył nawet do Gdańska, ale nie dysponując szerszym poparciem, musiał wkrótce opuścić Rzeczpospolitą. W ten sposób na placu boju pozostał Wettyn, który objął tron i jako August II Mocny panował do 1733 r.
MaciekWielki
Posty: 171
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 18 mar 2011, 17:39

Początki panowania Augusta II Wetyna 1697 – 1699

Post autor: MaciekWielki »

16 lipca 1697 roku Fryderyk August z wojskiem stanął w Tarnowskich Górach. Tam został powitany przez swoich zwolenników i hetmanów, a także przywiózł pieniądze, z których zapłacono część zaległego żołdu dla wojska koronnego. 27 lipca zaprzysiągł pacta conventa, natomiast koronacja odbyła się 15 września w Krakowie.

Zwolennicy księcia Contiego zebrali się natomiast na zwołanym przez prymasa sejmie w dniu 25 sierpnia. W obronie swego kandydata i wolnej elekcji zawiązali rokosz, a na wieść o koronacji zwołali pospolite ruszenie i opuścili Warszawę. Wyjazd księcia Contiego do Polski znacznie się opóźniał, kiedy Fryderyk August koronował się na króla, francuskiego kandydata jeszcze nie było w Polsce. Ponadto wbrew staraniom stronnictwa francuskiego, Gdańsk uznał za legalnego monarchę Fryderyka Augusta. Okręty francuskie na pokładzie z księciem Contim zakotwiczyły naprzeciwko Oliwy. Tam książę czekał na swych zwolenników, jednak nie przybyło ani wojsko litewskie, ani sam prymas.

Z kolei w stronę Gdańska wyruszyły wojska polsko-saskie, których pochód jednak paraliżowały poczynania zwolenników Contiego. W celu porozumienia się z rokoszanami, August II zwołał sejm pacyfikacyjny na 15 kwietnia 1698 roku, ale został on przez nich zerwany. 21 maja podpisano jednak ugodę łowicką, w której król przyrzekł respektować prawa Rzeczpospolitej, jednak ostatecznie konflikt zażegnano dopiero na sejmie pacyfikacyjnym w 1699 roku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sasi na tronie polskim”