Majątki magnackie

Społeczeństwo polskie epoki Odrodzenia i wczesnego Baroku charakteryzowało się silnym dynamizmem demograficznym. Polska stała się w tym czasie nie tylko jednym z największych, ale i najludniejszych krajów w Europie. Po włączeniu Inflant i rozejmie w Jamie Zapolskim w 1582 roku Rzeczpospolita obejmowała obszar 815 tys. km². Jednak największy rozwój terytorialny przypada na I połowę XVII wieku, po pokoju wieczystym w Polanowie z 1634 roku. Obszar państwa wraz z lennami wyniósł wówczas blisko milion km², dokładnie 990 tys. km². W ówczesnej Europie tylko państwo rosyjskie miało większe terytorium.
asda
Posty: 167
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 03 sty 2011, 01:14

Majątki magnackie

Post autor: asda »

Mam pytanie czytałem ostatnio sporo o arystokracji RON i zastanawiam się jakich wielkości były mniej więcej majątki magnackie na przestrzeni dziejów. Chodzi mi o ich rozmiar i tak mniej więcej przeliczenie na przykład na dolary.
MarcinP
Posty: 152
Rejestracja: 08 gru 2010, 07:24

Re: Majątki magnackie

Post autor: MarcinP »

Moim zdaniem trudno by określać majątki magnackie na dzisiejsze dolary.
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Majątki magnackie

Post autor: Husarz »

Nie było by to trudne. Wystarczy, że wiemy ile ktoś zarabiał lub ile jego majątek był wart ówcześnie oraz znamy ceny artykułów takich jak chleb, konie, kozy, woły etc.
historyk
Posty: 331
Rejestracja: 19 lis 2010, 20:35

Re: Majątki magnackie

Post autor: historyk »

Majątek Jeremiego Wiśniowieckiego to około 18 000 km kw. na Zadnieprzu.
Aleksander Zasławski w 1620 zostaje spadkobiercą dóbr rodziny Ostrogskich, po zmarłym ojcu swej żony, Januszu Ostrogskim uzyskując m.in. 80 miast i miasteczek (np. Dubno), 2760 wsi, 900 000 złotych w gotówce, w stołach, srebrach, klejnotach, 600 000 czerwonych złotych, a w skarbcu 700 000
ziomeka
Posty: 443
Rejestracja: 01 cze 2010, 03:37

Re: Majątki magnackie

Post autor: ziomeka »

Dla porównania Mikołaj Mielecki, który nie należał do ukrainnych krezusów, umierając w 1585 roku pozostawił po sobie 10 i 1/3 miasta oraz 81 wsi a także 2 i 1/2 kamienicy w Krakowie przynoszących łącznie około 20.000 florenów rocznego dochodu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gospodarka, kultura i społeczeństwo”