O hultajach – margines społeczny w Krakowie

Społeczeństwo polskie epoki Odrodzenia i wczesnego Baroku charakteryzowało się silnym dynamizmem demograficznym. Polska stała się w tym czasie nie tylko jednym z największych, ale i najludniejszych krajów w Europie. Po włączeniu Inflant i rozejmie w Jamie Zapolskim w 1582 roku Rzeczpospolita obejmowała obszar 815 tys. km². Jednak największy rozwój terytorialny przypada na I połowę XVII wieku, po pokoju wieczystym w Polanowie z 1634 roku. Obszar państwa wraz z lennami wyniósł wówczas blisko milion km², dokładnie 990 tys. km². W ówczesnej Europie tylko państwo rosyjskie miało większe terytorium.
nieznanahistoria.pl
Posty: 12
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 01 mar 2011, 17:32

O hultajach – margines społeczny w Krakowie

Post autor: nieznanahistoria.pl »

Notka o żebrakach, złodziejach i rzezimieszkach. O tych, którzy wiedli życie poza społeczeństwem.

- w okolicach klasztoru Reformatów, naprzeciw kościoła św. Kazimierza stały drewniane domy zamieszkiwane przez kobiety lekkich obyczajów. Budziło to zgorszenie zakonników, dlatego też domy zburzono w 1696, a teren przeznaczono na cmentarz. Sto lat później powstała tam kalwaria.

- w Krakowie dochodziło do makabrycznych wydarzeń. Marcin Goliński, mieszczanin kazimierski odnotował: „dwojga ludzi w sztuki posiekane po Krakowie porzucono ciała, które ludzie zbierając, nie zaraz każdy poznał (z uboższych ważyli je i jedli, rozumując, że cielęcina). Była inkwizycyja, nie mogli dojść, kto zabił i kogo zabito”

- pod ratuszem znajdowała się Piwnica Świdnicka, zwana Indyją. Można było tak wypić cieszące się dużą renomą piwo świdnickie. Piwnica nie cieszyła się jednak dobrą sławą – często była schronieniem wielu złodziei. Andrzej Frycz Modrzewski tak charakteryzował Piwnicę: „Ludzie próżnujący cały dzień tam przeleżą a żywią się z nierządnicami bardzo rozpustnie: dzieweczek i niewiast uczciwych pod zasłoną tańca albo jakiej innej gry do siebie proszą, a w ten czas o ich stateczność pilnie starają”. Początkiem XVIII wieku Piwnica określana była mianem spelunca latronum – jaskini łotrowskiej.

- krakowscy studenci także nie byli święci. Jeden z nich opisał historię, której był bohaterem: „Podpiłem sobie, będąc studentem, chodząc do dialektyki i szedłem potaczając się. Tam stał przed tą kamienicą rzemieślniczek i rzekł mi szpetne słowo, a potem uciekł i zamknął drzwi. Ja wtedy rzuciłem cegłę we drzwi i do okna potem. Ale mnie zaś niewiasta fetorami podlała i drudzy wystąpili z drągami i pobili, potłukli mnie”

- ludowa groteska z XVIII wieku:

Jesteśmy rzezimieszki,

Znane są nasze grzeszki

W ojczystym narodzie,

Ojciec kołem łamany,

Zaś brat torturowany

W krakowskim był grodzie

Pieczęć Krakowa

- złodziej określany był „człowiekiem trzech liter” – od łacińskiej nazwy fur
....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gospodarka, kultura i społeczeństwo”