Obrona Jasnej Góry - początek oblężenia (18 listopada 1655)

Początek XVII w. przyniósł wznowienie działań antymoskiewskich. Rosja przechodziła właśnie kryzys dynastyczny. Przeciw carowi Borysowi Godunowowi wystąpił rzekomy syn Ivana IV, Dymitr. Poparty przez polskiego magnata Jerzego Mniszcha, który wydał za niego swą córkę Marynę, osiadł na tronie w 1605 roku. Wiele osób w Polsce zdecydowanie opowiadało się przeciw popieraniu tego awanturnika politycznego. Początkowo niechętny tej sprawie był również Zygmunt III. Wkrótce jednak zwolennicy „dymitriady” zdołali pozyskać króla.
Awatar użytkownika
Adambik
Posty: 501
Rejestracja: 24 lis 2010, 22:41

Obrona Jasnej Góry - początek oblężenia (18 listopada 1655)

Post autor: Adambik » 22 lis 2012, 20:42

W dniu 18 listopada 1655 roku 3 tysięczna armia pod wodzą generała Müllera rozpoczęła oblężenie klasztoru jasnogórskiego. Przeor Jasnej Góry - ksiądz Kordecki po odrzuceniu żądania natychmiastowego poddania, zdecydował się bronić klasztoru. Warto zaznaczyć, że siły jakimi mógł przeciwstawić się 3 tysięcznej armii szwedzkiej liczyły odpowiednio:
170 żołnierzy;
20 szlachciców;
70 zakonników;
Pomimo tak dużej dysproporcji ksiądz Kordecki wraz z pozostałymi obrońcami przez 40 dni odpierał szwedzkie ataki. Wydarzenie to rozpatrywane jest przez potomnych w kategorii cudu, ponieważ nikt nie mógł się spodziewać, że załoga klasztoru przetrwa oblężenie. W niedługim czasie po tym wydarzeniu, król Jan Kazimierz podczas ślubowania w katedrze lwowskiej powierzył kraj Matce Boskiej.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Bitwy, wojny i kampanie”