Klęska Turków pod Wiedniem w 1683 roku i jej skutki

Początek XVII w. przyniósł wznowienie działań antymoskiewskich. Rosja przechodziła właśnie kryzys dynastyczny. Przeciw carowi Borysowi Godunowowi wystąpił rzekomy syn Ivana IV, Dymitr. Poparty przez polskiego magnata Jerzego Mniszcha, który wydał za niego swą córkę Marynę, osiadł na tronie w 1605 roku. Wiele osób w Polsce zdecydowanie opowiadało się przeciw popieraniu tego awanturnika politycznego. Początkowo niechętny tej sprawie był również Zygmunt III. Wkrótce jednak zwolennicy „dymitriady” zdołali pozyskać króla.
MaciekWielki
Posty: 171
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 18 mar 2011, 17:39

Klęska Turków pod Wiedniem w 1683 roku i jej skutki

Post autor: MaciekWielki »

Wiosną 1683 roku Turcja rozpoczęła kolejną wojnę z Austrią. Wojska tureckie pod wodzą Kara Mustafy, wspomagane przez chana tatarskiego, księcia siedmiogrodzkiego Apafiego i kuruców Thökölyego po zajęciu terytorium Węgier, obległy stolicę Austrii – Wiedeń. Z odsieczom obleganemu Wiedniowi, a także grożącej światu chrześcijańskiemu – nawałnicy tureckiej wyruszył z Polski król Jan III Sobieski.

Bitwa pod Wiedniem będąca w XVII wieku jedną z najważniejszych potyczek militarnych w Europie zmieniła jej oblicze. Klęska wojsk tureckich pod wodzą Kara Mustafy przyczyniła się nie tylko do uratowania Wiednia, ale przede wszystkich uchroniła świat chrześcijański przez napływem islamu. Bitwa ta zmieniła losy Europy na kolejne dziesięciolecia. Dla Imperium Osmańskiego stanowiła klęskę, po której Turcja nie potrafiła się otrząsnąć. Z początkiem 1684 roku dzięki staraniom papieża Innocentego XI doszło do zawiązania antytureckiego sojuszu, tzw. Ligi Świętej, do której prócz cesarstwa habsburskiego weszły Polska, Wenecja, zaś w 1688 roku również Moskwa.

Mimo początkowego braku sukcesów Ligi Świętej w końcu udało się przełamać opór wojsk tureckiej i w 1685 roku cesarzowi Leopoldowi udało się zlikwidować księstwo siedmiogrodzkie Thökölyego. To pozwoliło wojskom Ligi Świętej do rozpoczęcia ofensywy. W 1686 roku po trzech miesiącach oblężenia padła Buda, wyzwolono blisko po 150 latach spod niewoli tureckiej. W ciągu dwóch lat 1686 – 1688 całe średniowieczne królestwo węgierskie znalazło się w rękach Habsburgów. Zwycięskie wojska ligi wkroczyły na Bałkany, gdzie ze zmiennym szczęściem wojna toczyła się jeszcze przez dziesięć lat. Dopiero 26 stycznia 1699 roku za pośrednictwem Anglii doszło do zawarcia pokoju w Karłowicach.

Na jego mocy ustanowiona została nowa sytuacja polityczna na Węgrzech. Z wyjątkiem okręgu nad Maruszą z miastem Temesvarem, który został przy Turcji, reszta ziem węgierskich została zjednoczona pod panowaniem habsburskim. Przestało wówczas istnieć Księstwo Siedmiogrodzkie. Dla Polski pokój w Karłowicach oznaczał powrót w granice Rzeczpospolitej – Kamieńca Podolskiego, Podola oraz prawobrzeżnej Ukrainy.

Klęska pod Wiedniem oraz utrata przez Turcję posiadłości węgierskich oraz część Ukrainy oznaczała zmierzch potęgi Imperium Osmańskiego, które nigdy już nie podniosło się z tej porażki. Turcja przestała wówczas odgrywać istotną rolę w Europie, zwłaszcza w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie jej miejsce zaczęły zajmować Rosja oraz Austria, a później dołączyły do nich Prusy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bitwy, wojny i kampanie”