Albrecht Ciechanowiecki

Obszerny opis dziejów całości życia oraz dokonań wybitnej postaci.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Albrecht Ciechanowiecki

Post autor: Artur Rogóż »

Wojciech Konstanty Ciechanowiecki herbu Dąbrowa podpisujący się niemiecką wersją swego imienia - Albrycht (Albrecht) (zm. 1675), oboźny wielki litewski, wojskowy i polityk.
Dąbrowa Ciechanowieckich

Był synem wojewody mińskiego Krzysztofa Ciechanowieckiego i Anotoneli z książąt Druckich-Horskich. Rodzina Ciechanowieckich, skoligacona z potomkami kniaziów litewsko-ruskich, była jedną z bardziej znaczących w województwie mścisławskim, a później na całych wschodnich kresach Wielkiego Księstwa. W XVII wieku doszła nawet do godności senatorskich.

W 1648 roku wraz z ojcem i bratem Mikołajem brał udział w elekcji Jana Kazimierza. Walczył w wojnach kozackich. Za zasługi w wojnie ze Szwedami podczas potopu Jan Kazimierz obdarował go złotym łańcuchem, zdjętym z własnej piersi.

W 1660 roku Albrecht Ciechanowiecki został marszałkiem ziemskim orszańskim (najwyższa godność ziemska na Litwie). Był wówczas rotmistrzem chorągwi królewskiej. W 1661 roku był regimentarzem części wojska litewskiego jako następca awansowanego na hetmana polnego litewskiego Michała Kazimierza Paca. W styczniu 1664 roku hetman wielki litewski Paweł Jan Sapieha mianował go oboźnym wielkim litewskim. Wiązało się to wynagrodzeniem 15000 złotych rocznie i obowiązkami kwatermistrzowskimi w trakcie działań wojennych.

Zasługi wojskowe Ciechanowieckiego spotkały się z nagrodami w postaci starostw niegrodowych (dzierżaw królewszczyzn): lepelskiego, hubskiego, opeskiego. W 1662 roku jako rekompensatę za straty spowodowane zniszczeniami jego dóbr, sejm nadał mu w 30-letnią dzierżawę królewszczyznę Kuszliki w województwie połockim.

Ciechanowiecki brał aktywny udział w późniejszych wydarzeniach politycznych. Jego podpis znajduje się pod abdykacją Jana Kazimierza (1668). Podczas elekcji w 1669 roku, biorąc udział w walce frakcji poszczególnych kandydatów, wywołał zamieszanie wnioskiem, że jeżeli z elekcji wyłączono Kondeusza, należy to zrobić ze wszystkimi cudzoziemskimi kandydatami. Było to po myśli szlachty chcącej wyboru "Piasta".

Ostatnim znanym przejawem działalności Albrechta Ciechanowieckiego było podpisanie wraz z powiatem orszańskim elekcji Jana Sobieskiego (1674).

Z żoną Anną Kantakuzen (1-o za Hieronimem Korsakem podwojewodzi połockim[1], 3-o za Samuelem Kmicicem[2]) miał trzy córki i sześciu synów, z których żaden nie doszedł do znaczących godności. Zmarł w 1675 roku.


Przypisy

1. ↑ Serwis www.jurzak.pl
2. ↑ Tadeusz Wasilewski, Kmicic Samuel w Polski Słownik Biograficzny Tom XIII

Bibliografia

* Andrzej Sujkowski, Ciechanowiecki Albrycht Konstanty w Polski Słownik Biograficzny Tom IV, Polska Akademia Umiejętności, Kraków 1936
ODPOWIEDZ

Wróć do „Biografie”