Czy Napoleon chciał kiedykolwiek odbudowy Polski?

Wśród ważnych spraw epoki napoleońskiej wybitne miejsce, choć nie naczelne, zajmowała bez wątpienia sprawa polska. Stanowiła jeden z najbardziej aktualnych i specyficznych problemów w ówczesnych przemianach polityczno – społecznych, a zwłaszcza w europejskiej polityce międzynarodowej.
W wyniku kolejnych rozbiorów ziemie Rzeczypospolitej zostały podzielone między trzech zaborców. Niemal natychmiast po III rozbiorze powstały pierwsze organizacje spiskowe, mające na celu odzyskanie niepodległości. W 1796 roku podpisano w Krakowie tajny akt konfederacji, która zapowiadała walkę z trzema zaborcami w łączności z narodem francuskim.
major Koenig
Posty: 48
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 08 mar 2011, 23:29

Re: Czy Napoleon chciał kiedykolwiek odbudowy Polski?

Post autor: major Koenig »

Dla mnie Nspoleon miał głęboko w poważaniu Polaków, ale,ze był cwany i wyrachowany, to wykorzystał nas jako wrogów zaborców z którymi miał wojnę do swoich celów. Cenił Polaków jako żołnierzy ale też wiedział,że są głupi i naiwni, więc omamił ich wizją niepodległosci, stworzył marionetkowe KW i poszli na nim w ogień. Nie wiem co by zrobił Napoleon jakby pokonał Rosję, ale wątpię aby reataurował niepodległa Polske, zreszta na dłuższa metę nie był w stanie walczyć z całą Europa i dlatego skończył podobnie jak 130 lat później Hitler. Ale ten mały knypek uwazał się za najmądrzejszego, i chciał to wszystkim udawadniac, wciągajac ich w gigantyczną wojne. A co do Polaków, to nie wiem za co go tak lubią i uważają za przyjaciela Polski!! Równie dobrze można nim ogłosić cara Aleksandra I, też nam dał Królestwo Polskie, autonomię, pozwolił mieć armię a nawet był dla nas lepszy, bo nie obłożył tego Królestwa bajońskimi sumami i nie wysyłał naszych żołnierzy do mordowania murzynów na Haiti!!!
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Czy Napoleon chciał kiedykolwiek odbudowy Polski?

Post autor: Artur Rogóż »

major Koenig pisze:Dla mnie Nspoleon miał głęboko w poważaniu Polaków, ale,ze był cwany i wyrachowany, to wykorzystał nas jako wrogów zaborców z którymi miał wojnę do swoich celów. Cenił Polaków jako żołnierzy ale też wiedział,że są głupi i naiwni, więc omamił ich wizją niepodległosci, stworzył marionetkowe KW i poszli na nim w ogień. Nie wiem co by zrobił Napoleon jakby pokonał Rosję, ale wątpię aby reataurował niepodległa Polske, zreszta na dłuższa metę nie był w stanie walczyć z całą Europa i dlatego skończył podobnie jak 130 lat później Hitler. Ale ten mały knypek uwazał się za najmądrzejszego, i chciał to wszystkim udawadniac, wciągajac ich w gigantyczną wojne. A co do Polaków, to nie wiem za co go tak lubią i uważają za przyjaciela Polski!! Równie dobrze można nim ogłosić cara Aleksandra I, też nam dał Królestwo Polskie, autonomię, pozwolił mieć armię a nawet był dla nas lepszy, bo nie obłożył tego Królestwa bajońskimi sumami i nie wysyłał naszych żołnierzy do mordowania murzynów na Haiti!!!
Tym bardziej, że Napoleon nie pozwolił na odrodzenie Królestwa Polskiego, aby nie drażnić Rosji. Dlatego powstało tylko Księstwo Warszawskie.
Tez nie uważam Napoleona za jakiegoś zbawcę naszego narodu.
Huzar
Posty: 15
Rejestracja: 07 lut 2015, 23:47

Re: Czy Napoleon chciał kiedykolwiek odbudowy Polski?

Post autor: Huzar »

Drodzy panowie, Napoleon i tak zrobił dla naszego kraju więcej od każdego w okresie zaborów. Raz - dał nam namiastkę niepodległości(w postaci Księstwa), a to zawsze coś. Nie twierdzę, że zachwycał się zanadto naszym krajem, lecz na pewno cenił naszego umiejętności bojowe i męstwo, dzięki którym potrafiliśmy wygrywać niektóre bitwy ery napoleońskiej. Dwa - mimo, że miał okazję do oddania nas Rosji, jednak tego nie zrobił. Do czego zmierzam? Napoleon planował utworzenie potężnego buforu na wschodzie, które szachowałoby wraz z Nim Rosję. Tym buforem miała być Polska. Oczywiście, o potędze jaką mieliśmy w przeszłości moglibyśmy jedynie pomarzyć. Jednakże sam Napoleon w specjalnym memoriale(16 VIII 1812) jako główny cel zbliżającej się konfrontacji z Rosją wyraźnie określił "odbudowę Królestwa Polskiego". Fakt, pomimo tylu plusów nie uniknęlibyśmy jakiejś zależności ze strony Cesarstwa Francuskiego, przynajmniej na jakiś okres czasu. Wydaje mi się jednak, że trwanie przy nim było na tamtą chwilę najlepszą alternatywą z możliwych. To, że skończyło się tak, a nie inaczej ma wpływ nieumiejętnie przeprowadzona kampania na Rosję, która rozwiała nadzieje Polaków na utworzenie w pełni niepodległego państwa. Moim zdaniem jednak trwanie przy Francji było mniej uciążliwe, niż przy Rosji. I to nie tylko ze względu na zbieżność interesów.
Syjaszka
Posty: 1
Rejestracja: 16 mar 2015, 20:17

Re: Czy Napoleon chciał kiedykolwiek odbudowy Polski?

Post autor: Syjaszka »

W tamtych czasach za wiele zrobić nie można było. No, ale ciekawe rzeczy można się dowiedzieć :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Epoka napoleońska”