Czy Napoleon chciał kiedykolwiek odbudowy Polski?

Wśród ważnych spraw epoki napoleońskiej wybitne miejsce, choć nie naczelne, zajmowała bez wątpienia sprawa polska. Stanowiła jeden z najbardziej aktualnych i specyficznych problemów w ówczesnych przemianach polityczno – społecznych, a zwłaszcza w europejskiej polityce międzynarodowej.
W wyniku kolejnych rozbiorów ziemie Rzeczypospolitej zostały podzielone między trzech zaborców. Niemal natychmiast po III rozbiorze powstały pierwsze organizacje spiskowe, mające na celu odzyskanie niepodległości. W 1796 roku podpisano w Krakowie tajny akt konfederacji, która zapowiadała walkę z trzema zaborcami w łączności z narodem francuskim.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Czy Napoleon chciał kiedykolwiek odbudowy Polski?

Post autor: Artur Rogóż »

Jak myślicie. Sprawa nurtująca historyków już od czasów Xięstwa. Piszcie ja wypowiem się później.
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Czy Napoleon chciał kiedykolwiek odbudowy Polski?

Post autor: Husarz »

Nie chciał. Chciał najwyżej utworzyć namiastkę państwa polskiego (i co najważniejsze) ZALEŻNĄ OD NIEGO. Nie ma mowy o niepodległym państwie polskim. Ale swoją drogą... Spójrzmy na to z perspektywy Napoleona. Nie chciał tworzyć z państwa pod zaborami, nowego państwa i nie ma się mu co dziwić. Po jego śmierci, Polska może nawet stałaby się wrogiem Francji (zbyt wybitnych potomków, Napoleon I nie miał).
ziomeka
Posty: 443
Rejestracja: 01 cze 2010, 03:37

Re: Czy Napoleon chciał kiedykolwiek odbudowy Polski?

Post autor: ziomeka »

Według mnie nie Napoleon nie chciał odbudowy Rzeczpospolitej. Po prostu bał się cara. To dlaczego Księstwo Warszawskie nazywało się "Księstwo Warszawskie", a nie np. "Księstwo Polskie"? Napoleon nie chciał denerwować cara nazwą "polskie"... Napoleon był mądry i zrobił z Księstwa Warszawskiego tylko bazę dla swoich wojsk, a gdyby nie Polacy u jego boku, którzy upominali się o polskie państwo to wtedy nie było by wogle nawet Księstwa Warszawskiego, a jego tereny należały by pewnie do Francji, albo Związku Reńskiego. Napoleon był sprytnym politykiem i wiedział co robić...
historyk
Posty: 331
Rejestracja: 19 lis 2010, 20:35

Re: Czy Napoleon chciał kiedykolwiek odbudowy Polski?

Post autor: historyk »

ziomeka pisze:Według mnie nie Napoleon nie chciał odbudowy Rzeczpospolitej. Po prostu bał się cara. To dlaczego Księstwo Warszawskie nazywało się "Księstwo Warszawskie", a nie np. "Księstwo Polskie"? Napoleon nie chciał denerwować cara nazwą "polskie"... Napoleon był mądry i zrobił z Księstwa Warszawskiego tylko bazę dla swoich wojsk, a gdyby nie Polacy u jego boku, którzy upominali się o polskie państwo to wtedy nie było by wogle nawet Księstwa Warszawskiego, a jego tereny należały by pewnie do Francji, albo Związku Reńskiego. Napoleon był sprytnym politykiem i wiedział co robić...

Prędzej car bałby się niego. Po prostu Napoleon nie chciał wchodzić carowi w drogę. Car tak samo Napoleonowi.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Czy Napoleon chciał kiedykolwiek odbudowy Polski?

Post autor: Artur Rogóż »

W 1807 Napoleon miał możliwości odbudowy Polski, ale nie chciał, bo potrzebny był mu pokój z carem, a nowe państwo podległe mu było dobrym rozwiązaniem. Poza tym historię naszego kraju i samą Polskę znał z książki pewnego historyka bardzo Polsce nieprzychylnego, więc na jakiej zasadzie miał ją odbudować??
W 1812 Napoleon znał Polskę, miał do niej sentyment. Być może chciał jej odbudowy jako silnego kraju, bo Rosja nie była mu posłuszna, i silny niepodległy kraj na wschodzie mógł stanowić dla niej balast. Chciał, ale już nie mógł.
stach
Posty: 496
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Re: Czy Napoleon chciał kiedykolwiek odbudowy Polski?

Post autor: stach »

Wg mnie początkowo chciał mieć tylko wysuniętą flankę i klin między Rosją, Austrią a Prusami. Ale z czasem wg mnie docenił Polaków i pewno chciał ich państwo poszerzyć, może nawet dać króla (wg mnie po to także szedł na Moskwę w 1812).
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Czy Napoleon chciał kiedykolwiek odbudowy Polski?

Post autor: Husarz »

Nazwał to drugą wojną polską i nie robił to tylko, dlatego ponieważ chciał przypodobać się Polakom. Miał w tym szerszy cel i bardzo możliwe, że poszerzyłby Księstwo, ale król to trochę nie za bardzo... Jeśli król to tylko on by nim został, bo Księstwo Warszawskie było bardzo strategicznym miejscem i zaporą Napoleona na wschodzie.
stach
Posty: 496
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Re: Czy Napoleon chciał kiedykolwiek odbudowy Polski?

Post autor: stach »

No tak ale wg mnie myślał on może o Polsce z własnym królem jako o drugiej obok Francji trwałej stanicy bonapartyzmu, która nawet po jego upadku (z którym musiał się liczyć), mając na względzie jego tak wielkie zasługi dla Polski, dalej będzie walczyła w jego sprawie i na podstawie jego ideologii.
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Czy Napoleon chciał kiedykolwiek odbudowy Polski?

Post autor: Husarz »

Ale Napoleon już miał rozpracowanych Polaków. Wiedział, że oni łatwo ulegają zdaniom: "Idźcie ze mną, a razem odbudujemy Polskę!". Oczywiście, król mógł być. Ale albo on, albo ktoś z rodziny Bonaparte. Najprawdopodobniej Napoleon II, w którego zastępstwie rządziłby może Davout. Polacy i z królem i bez króla poszliby za nim. I nie tylko Polacy...
Napoleon8898
Posty: 30
Rejestracja: 22 sie 2011, 17:37
Lokalizacja: Za górami,za lasami...
Kontakt:

Re: Czy Napoleon chciał kiedykolwiek odbudowy Polski?

Post autor: Napoleon8898 »

Oczywiście że chciał...lecz Wielka Brytania nie mogła zostać pokonana samemu więc chciał mieć pokój z Rosją więc Napoleon wybrał opcję Księstwa. Potem chciał odbudować Polskę w czasach kampanii moskiewskiej lecz przegrał... tylko przez pogodę. Proszę go nie obwiniać ! Tylko jego ludzie krytykują ! Jest wiele argumentów i są one tu :
http://bonaparte.blog.onet.pl/238-roczn ... 07-08-15,n

A to moje wypracowanie z forum Napoleon.org.pl mam tam ten nick jeśli kopiowanie własnych prac jest zabronione to sorry ale jak ktoś nie wierzy że to moje to http://napoleon.org.pl/forum/viewtopic. ... 8&start=40 jeśli nie traficie na moją pracę to jest na stronie piątej aktualnie a to mój blog http://bonaparte.bloog.pl można się z tego dowiedzieć że popieram Napoleona jeśli to spam to sorry ale poznajcie moje zdanie. Wszelkie skargi za naruszanie regulaminu na PW.

Według mnie wrogowie Napoleona potrafią zawsze się o nim uczyć tylko po to żeby znaleźć jakieś informacje pozmieniać je i wysłać w świat. Co złego Napoleon zrobił żeby go tak poniżać ??? Oto kilka bzdurnych win jakie narzucają ludzie na Napoleona
1.Zdradzał swoje żony i kobiety.

Trochę nie ma w tym sensu bo żony rzucał z resztą Marii ( nie będę pisał już jakiej) nie rzucił a Józefina go zdradzała poza tym czy wcześniej nie było rozwodów i zdrad od potężnych panów czy wtedy nie było zdrad i rozwodów albo czy teraz nie ma ??? Oooo jest ich tyle że aż strach !

2. Oszukał polaków
Hmmm a czy jakiś z naszych królów ocalił jakieś państwo tak bo mógł ? Czy nie wystarczy że stworzył nam księstwo jeszcze niektórzy nasi zamiast je rozbudowywać narzekali na nazwę... Napoleon naraził się na cara Aleksandra I na Prusy itd. itp. a zresztą Polacy ''zarobili '' sobie rozbiory jakby ta szlachta ci magnaci i całe rządy umiały by sprawować rządy to może Polska była by dzisiaj większa i lepsza. No a jakiś inny generał... turecki,włoski , angielski czy stanów zjednoczonych itd. itp. czy w ogóle Włochy albo Stany Zjednoczone się odważyły choć Kościuszko pomagał... no a Napoleon zdawał sobie sprawę z gniewu Austrii,Rosji lub Prus. Polacy nie odbudowali żadnego państwa zniszczonego, zapomnianego kiedyś wszyscy przed Polską się przecież płaszczyli.

3. Chciał być hegemonem w Europie i był obojętny wobec żołnierzy
Tu.. to jest śmieszne ! A czy Szwedzi nie chcieli... rzymianie... Aleksander Wielki też chciał ( ale nie wiem czy w Europie)i wiele innych władców chciało rządzić wszystkim ale tylko Napoleon jest za to winiony no jak ma się potęgę to aż się chce ją wykorzystać w grach strategicznych też by tak zrobił jego oskarżyciel czy na serio ale na Napoleona się uwzięli że chciał ''walczyć'' my najechaliśmy raz Rosję i... za to nikt nas nie wini a na Napoleona tak. A przecież taka Rosja,Austria czy Wielka Brytania nie dała by się ''podbić'' za pieniądze czy dyplomację czy jakiś wódz w ogóle podbił pastwo za dukaty, talary lub inne waluty ? A taki Adolf Hitler jest właściwie bardziej lubiany niż Napoleon chociaż ON tworzył obozy itd. a Caryca Katarzyna, Piotr Wielki , Karol Wielki im nikt nie narzuca tego czegoś !


4. Rodzina to satelity
Oto kolejne głupie stwierdzenie ! Im ufał a jeszcze gorzej by było gdyby nie dał w ogóle władców dla innych krajów ciągłe spory i dyskusję np. Holandię zamieniły by w... nic w zbiorowisko dziwnych polityków i wysokich pozycji pragnących zostać królem. Kazał czasem komuś żenić się z tym czy z tym ale przecież nie tak po prostu musiał widzieć w tej osobie coś dobrego co będzie wspierało ''ofiarę''.

Sięgałem do pewnego źródła po powody no bo ja nie wiem co można Napoleonowi zarzucić wiedziałem trzy z tych rzeczy ale więcej nie będę szukać powodów bo czasem wybucham śmiechem jak patrzę na ''powody''.
A nie wiem co wymyślił bo może pomylił się z jakimiś innymi żołnierzami. Według mnie Napoleon jest 100% lepszy od Hitlera. O gwałtach nie słyszałem bo nie wydaje mi się żeby to było a o rozstrzeliwaniu... nie wydaje mi się żeby takie coś było a nawet jeśli to nie wiem czy gdyby ci żołnierze tego nie robili to czy sami by źle nie skończyli. Napoleon to ie taki potwór i niech ktoś spróbuje mi zarzucić coś o Napoleonie to mu odpowiem coś na usprawiedliwienie Napoleona a propo zamierzam zrobić wpis broniący Napoleona nie wiem kiedy na mojego bloga ale nie będę spamował jak ktoś chcę link to niech wyśle mi PW ( jak ktoś nie wiem Prywatna Wiadomość).
Księstwo Polskie czemu ? Bo car się bał odbudowy i to on nakłonił N by nie nazywał tego królestwem Polskim a że potem on tak nazwał to co Napoleon też by tak nazwał.
Pzdr. Napoleon8898
ODPOWIEDZ

Wróć do „Epoka napoleońska”