Kogo na księcia?

Wśród ważnych spraw epoki napoleońskiej wybitne miejsce, choć nie naczelne, zajmowała bez wątpienia sprawa polska. Stanowiła jeden z najbardziej aktualnych i specyficznych problemów w ówczesnych przemianach polityczno – społecznych, a zwłaszcza w europejskiej polityce międzynarodowej.
W wyniku kolejnych rozbiorów ziemie Rzeczypospolitej zostały podzielone między trzech zaborców. Niemal natychmiast po III rozbiorze powstały pierwsze organizacje spiskowe, mające na celu odzyskanie niepodległości. W 1796 roku podpisano w Krakowie tajny akt konfederacji, która zapowiadała walkę z trzema zaborcami w łączności z narodem francuskim.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Kogo na księcia?

Post autor: Artur Rogóż »

Kto według was by był najlepszym księciem Księstwa Warszawskiego? Podawajcie również nowych kandydatów, których nie musicie popierać.

Ja mam trzech kandydatów:
- Fryderyk August III- został on księciem, z kilku względów. W konstytucji 3 Maja było, że po śmierci Stanisława Poniatowskiego, królem Rzeczypospolitej zostanie król saski, a jak wiadomo w konstytucja Księstwa Warszawskiego wzorowano się na Konstytucji 3 Maja. Po drugie Saksonia była podporządkowana Napoleonowi, więc i Sas na tronie Księstwa był mu podporządkowany.
- książę Józef Poniatowski - znakomity dowódca wojsk Księstwa Warszawskiego. Według mnie to on by był najlepszym księciem. W tym okresie cały czas trwały jakieś wojny, więc na pewno byłby dobrym księciem. Miał nawet takowe doświadczenie w rządzeniu, był ministrem wojny.
- Ktoś z rodu Bonaparte - zapewne Napoleon by chciał jakiegoś swojego krewnego na tronie Księstwa Warszawskiego, tak jak to było np. w Hiszpanii. Według mnie najgorszy byłby to wybór.

Zapraszam do dyskusji i przedstawiania kandydatów.
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Kogo na księcia?

Post autor: Husarz »

Najlepszy dla kogo? Bo to też się liczy... Najlepszy dla Napka, a najlepszy dla Polaka... I kiedy? Bo jak wiadomo na tronie zasiadł Fryderyk...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Epoka napoleońska”