Królestwo Polskie najbardziej liberalne państwo w Europie?

Wśród ważnych spraw epoki napoleońskiej wybitne miejsce, choć nie naczelne, zajmowała bez wątpienia sprawa polska. Stanowiła jeden z najbardziej aktualnych i specyficznych problemów w ówczesnych przemianach polityczno – społecznych, a zwłaszcza w europejskiej polityce międzynarodowej.
W wyniku kolejnych rozbiorów ziemie Rzeczypospolitej zostały podzielone między trzech zaborców. Niemal natychmiast po III rozbiorze powstały pierwsze organizacje spiskowe, mające na celu odzyskanie niepodległości. W 1796 roku podpisano w Krakowie tajny akt konfederacji, która zapowiadała walkę z trzema zaborcami w łączności z narodem francuskim.
Awatar użytkownika
Kazik36
Posty: 344
Rejestracja: 22 lut 2011, 06:05

Królestwo Polskie najbardziej liberalne państwo w Europie?

Post autor: Kazik36 » 02 kwie 2011, 03:48

Konstytucja Krolestwa Polskiego tworzyla najbardziej liberlane owczesne panstwo w Europie, więc czy Królestwo Polskie najbardziej liberalnym państwem w Europie?

Awatar użytkownika
naiwniak
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2010, 17:47

Re: Królestwo Polskie najbardziej liberalne państwo w Europi

Post autor: naiwniak » 02 kwie 2011, 03:48

Było najbardziej liberalne... Ale tylko na papierze... Pozorne swobody to były, ale nie były one przestrzegane przez Rosjan. Ale w sumie to nie było bardziej liberalnego państwa w Europie w tamtym okresie.

Awatar użytkownika
mefisto
Posty: 89
Rejestracja: 14 mar 2011, 04:26

Re: Królestwo Polskie najbardziej liberalne państwo w Europi

Post autor: mefisto » 02 kwie 2011, 03:50

Laboratorium Cara Rosji- tym właśnie było Królestwo Polskie. Konstytucja była liberalna- owszem, ale konstytucja to jedna sprawa, a rzeczywistość druga. W Księstwie Warszawskim jej przestrzegano, chociaż takich swobód nie gwarantowała. w Królestwie swobody gwarantowała, ale co z tego? To był taki dziwaczny twór w Europie- jak wspomniałam na początku- laboratorium.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Epoka napoleońska”