Wyprawa moskiewska Napoleona

Wśród ważnych spraw epoki napoleońskiej wybitne miejsce, choć nie naczelne, zajmowała bez wątpienia sprawa polska. Stanowiła jeden z najbardziej aktualnych i specyficznych problemów w ówczesnych przemianach polityczno – społecznych, a zwłaszcza w europejskiej polityce międzynarodowej.
W wyniku kolejnych rozbiorów ziemie Rzeczypospolitej zostały podzielone między trzech zaborców. Niemal natychmiast po III rozbiorze powstały pierwsze organizacje spiskowe, mające na celu odzyskanie niepodległości. W 1796 roku podpisano w Krakowie tajny akt konfederacji, która zapowiadała walkę z trzema zaborcami w łączności z narodem francuskim.
Awatar użytkownika
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4711
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Wyprawa moskiewska Napoleona

Post autor: Artur Rogóż » 03 lis 2011, 07:57

Wyprawa moskiewska Napoleona - Księstwo Warszawskie było od samego początku tworem sztucznym, do jego utworzenia zmusiły Napoleona okoliczności. Magnaci polscy nieufnie odnosili się do Napoleona, licząc bardziej na Rosję, że przy jej pomocy uda się stworzyć jakąś namiastkę państwa polskiego. Car Aleksander I i dwór moskiewski także nieprzychylnie patrzył na Polskę. Prusy, które straciły ziemie Księstwa liczyły na Rosję, gotowe nawet były oddać tereny Księstwa Warszawskie pod opiekę Rosji w zamian za zachowanie pozostałych ziem polskich, przede wszystkim Pomorza. Taki był układ sił. Nie za bardzo z tego zdawał sobie sprawę Napoleon. Nie umiał także Napoleon wykorzystać sytuacji w Europie, by pokonać ostatecznie Rosję....
Więcej na:
http://www.historia-polski.info/204-wyp ... napoleona/

ODPOWIEDZ

Wróć do „Epoka napoleońska”