Rabacja chłopska

Polska przez 123 lata była pod zaborami. W ciągu tych dziesięcioleci Polacy niejednokrotnie chwytali broń przeciwko zaborcom. Te zrywy nazywane są powstaniami narodowowyzwoleńczymi.
Adambik
Posty: 497
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 lis 2010, 22:41

Rabacja chłopska

Post autor: Adambik »

To wydarzenie zapadło na kilkanaście lat w pamięci ówczesnych. Sprawiło, że polska szlachta nie mogła lub nie chciała dogadać się z chłopami.
Postać Jakuba Szeli budzi do dziś dzień wiele kontrowersji. Ponoć dostał od władz austriackich swoją chatę i ziemię z dala od wsi rodzinnej. Najprawdopodobniej zginął marnie jako pijaczyna i rozpustnik.
Jak oceniacie to wydarzenie w historii i jego skutki?
Warka
Posty: 1570
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Re: Rabacja chłopska

Post autor: Warka »

Przesądziło o upadku powstania krakowskiego i śmierci wybitnej osobistości - Edwarda Dembowskiego. Powstanie jednak i tak nie miało większych szans ze względu na akcję propagandową podjętą przez Austriaków - mówienie chłopom, że to szlachta chce ich wyniszczyć.
Zaś sama rabacja jest ja najbardziej godna potępienia. Chłopi, podburzani przez Austriaków zabijali szlachtę, jednak z ich punktu widzenia było to zupełnie poprawne.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Rabacja chłopska

Post autor: Artur Rogóż »

No, a co do Jakuba Szeli...
Wcale nie skończył on marnie. Po internowaniu dostał w 1848 r. gospodarstwo na Bukowinie. Tam spędził resztę życia. Zmarł w wieku 79 lat (więc była to raczej śmierć naturalna). Przez wiele lat krążyły pogłoski, że Szela został zabity przez grupę szlachciców, którzy poprzysięgli mu zemstę
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Rabacja chłopska

Post autor: Husarz »

Chłop galicyjski był głupi i łatwowierny. Jedynym jego celem w życiu była zemsta na szlachcie. Dał się namówić Austriakom.
A Szela został po rabacji internowany przez Austriaków, dostał medal i został przesiedlony na Bukowinę.
Adambik
Posty: 497
Rejestracja: 24 lis 2010, 22:41

Re: Rabacja chłopska

Post autor: Adambik »

Posiadam możliwie dokładną informację na temat śmierci Szeli miał zginąć tak:
zapił się i zmarł z wychłodzenia w drodze z karczmy do domu.
albo:
podobno Szela wracając z pijatyki utopił się w kałuży...
Ta i druga wersja dają mi postawę do stwierdzenia, że nie zginął śmiercią naturalną.
A nie ufałabym do końca Wiki, przypominam, że artykuły piszą ochotnicy a nieraz spotkałem się w rażącymi błędami.
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Rabacja chłopska

Post autor: Husarz »

Adambik pisze:Posiadam możliwie dokładną informację na temat śmierci Szeli miał zginąć tak:
zapił się i zmarł z wychłodzenia w drodze z karczmy do domu.
albo:
podobno Szela wracając z pijatyki utopił się w kałuży...
Ta i druga wersja dają mi postawę do stwierdzenia, że nie zginął śmiercią naturalną.
A nie ufałabym do końca Wiki, przypominam, że artykuły piszą ochotnicy a nieraz spotkałem się w rażącymi błędami.


Ale Szela miał wtedy 79 lat. Wszystko mogło wywołać jego śmierć. Nie tylko picie. A co do tej kałuży to może się po prostu przewrócił (ale dziwie się jak można się utopić w kałuży...)...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powstania”