Sprawa polska w sztuce i kulturze.

W 1914 roku wybuchła I wojna światowa z udziałem mocarstw rozbiorowych: Austro-Węgier, Niemiec i Rosji. Doprowadziła ona do rozbudzenia wśród Polaków poczucia tożsamości narodowej, a jej przebieg i rezultaty (przede wszystkim upadek wszystkich trzech mocarstw zaborczych) umożliwiły odtworzenie niepodległego państwa polskiego.
Okres ten charakteryzował się fatalnym stanem zaopatrzenia i wyżywienia społeczeństwa, a także znacznymi stratami, zarówno wśród żołnierzy wcielonych do walczących ze sobą armii, jak i ludności cywilnej, która zmuszona do świadczeń na rzecz armii okupujących kraj, ponosiła ogromne ciężary. Na skutek śmierci i deportacji liczba ludności zamieszkującej późniejszą II Rzeczpospolitą zmalała o około 14,9%.
agatacha13
Posty: 1
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 08 mar 2014, 15:10

Sprawa polska w sztuce i kulturze.

Post autor: agatacha13 »

Dość trudny dla mnie temat do rozszyfrowania... Od kilku dni poszukuje informacji na temat malarstwa, pisarstwa itp. okresu 1914-1918, ale mało skutecznie. Ciężko też znaleźć coś konkretnego o bibliotekach, teatrach, kinie. Zastanawia mnie dlaczego tak nagle cała polska działalność artystyczna zamiera w 1914r. Dziwi mnie, że nie powstają dzieła patriotyczne, przecież chwile wcześniej chociażby Eliza Orzeszkowa nawiązuje do powstań i patriotyzmu... Jedyne co udało mi się zauważyć to dalszy rozwój prasy we wszystkich trzech zaborach.

Jak ludzie żyli w tamtych latach? Jaka panowała moda zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn? Czy jacyś artyści pozostali na "ziemiach polskich"? Jak wyglądało nauczanie w szkołach? Jak prości ludzie mogli angażować się w walkę o wolność narodu podczas Wielkiej Wojny? Dlaczego właśnie w Galicji panowała największa autonomia? Jak Polacy mogli dbać o kulturę podczas I wojny światowej?

To nieliczne z pytań jakie nasuwają mi się na myśl podczas pracy nad szkolnym projektem...
Potrzebuje źródła tego typu informacji. Chodzi mi o całą polską sferę kulturową lat 1914-1918. Pomożecie?
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Sprawa polska w sztuce i kulturze.

Post autor: Artur Rogóż »

Może zamiera bo była wojna :-)
Przeszukiwałaś fora internetowe?
ODPOWIEDZ

Wróć do „I Wojna Światowa”