Wyjątkowe przykłady bohaterstwa Polaków

W 1914 roku wybuchła I wojna światowa z udziałem mocarstw rozbiorowych: Austro-Węgier, Niemiec i Rosji. Doprowadziła ona do rozbudzenia wśród Polaków poczucia tożsamości narodowej, a jej przebieg i rezultaty (przede wszystkim upadek wszystkich trzech mocarstw zaborczych) umożliwiły odtworzenie niepodległego państwa polskiego.
Okres ten charakteryzował się fatalnym stanem zaopatrzenia i wyżywienia społeczeństwa, a także znacznymi stratami, zarówno wśród żołnierzy wcielonych do walczących ze sobą armii, jak i ludności cywilnej, która zmuszona do świadczeń na rzecz armii okupujących kraj, ponosiła ogromne ciężary. Na skutek śmierci i deportacji liczba ludności zamieszkującej późniejszą II Rzeczpospolitą zmalała o około 14,9%.
Awatar użytkownika
Warka
Posty: 1577
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Wyjątkowe przykłady bohaterstwa Polaków

Post autor: Warka » 18 lis 2010, 13:01

Może znacie jakieś przykłady wyjątkowego bohaterstwa Polaków w czasie I WŚ?

Widać, że jakoś nie kwapicie się do pisania. Ja rzucę coś ze swej strony. Mianowicie... Krzywopłoty w wykonaniu VI i IV batalionu. Przez kilka dni oddziały te musiały walczyć z przeważającymi siłami rosyjskimi w rejonie Krzywopłotów i Załęża. Dopiero po prawie 2 tygodniach Polakom przyszły z pomocą oddziały austro-węgierskie. Po bitwie Piłsudski wygłosił specjalne podziękowanie dla tych batalionów.

Pewu
Posty: 34
Rejestracja: 07 gru 2010, 22:12

Re: Wyjątkowe przykłady bohaterstwa Polaków

Post autor: Pewu » 21 gru 2010, 09:19

Rarańcza i przebicie się II Brygady przez linię frontu po zawarciu pokoju brzeskiego w 1918 roku.

ODPOWIEDZ

Wróć do „I Wojna Światowa”