Bitwa pod Krzywopłotami w 1914 r.

W 1914 roku wybuchła I wojna światowa z udziałem mocarstw rozbiorowych: Austro-Węgier, Niemiec i Rosji. Doprowadziła ona do rozbudzenia wśród Polaków poczucia tożsamości narodowej, a jej przebieg i rezultaty (przede wszystkim upadek wszystkich trzech mocarstw zaborczych) umożliwiły odtworzenie niepodległego państwa polskiego.
Okres ten charakteryzował się fatalnym stanem zaopatrzenia i wyżywienia społeczeństwa, a także znacznymi stratami, zarówno wśród żołnierzy wcielonych do walczących ze sobą armii, jak i ludności cywilnej, która zmuszona do świadczeń na rzecz armii okupujących kraj, ponosiła ogromne ciężary. Na skutek śmierci i deportacji liczba ludności zamieszkującej późniejszą II Rzeczpospolitą zmalała o około 14,9%.
Awatar użytkownika
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4711
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Bitwa pod Krzywopłotami w 1914 r.

Post autor: Artur Rogóż » 30 paź 2010, 14:17

Bitwa ta jest dla mnie przykładem wyjątkowego bohaterstwa Polaków. Chciałbym, poświęcić ten temat tej bitwie. Dwa polskie bataliony odpierały natarcia Rosjan. Szanse Polaków oceniano jako ZEROWE, a obrona padnie najwyżej po dniu. Jednak Polacy wytrzymali kilka dni, aż nadeszli Austriacy z pomocą. Razem wyparto Rosjan z pobliskiego Załęża. Czy Rosjanie mieli szansę na zwycięstwo?

Wg mnie zdecydowanie tak. Tylko dzięki własnej odwadze i męstwu Polacy obronili się. Rosjanie trochę nas zlekceważyli, ale i z tym mieli ogromne szanse.

ODPOWIEDZ

Wróć do „I Wojna Światowa”