szeroko pojęta rusyfikacja

Utrata niepodległości i państwowości Rzeczpospolitej w 1795 roku otworzyła zupełnie nowy rozdział w historii społeczeństwa polskiego. 123 lata zaborów przypadły na burzliwy wiek XIX, w którym Europa i świat wchodziły w erę nowoczesności. Był to czas wielkich przemian zarówno społecznych, jak i gospodarczych i politycznych. Ostatnia fala rewolucji przemysłowej sprawiała, że odchodziły w niepamięć dawne struktury społeczne i ustępowały miejsca nowym, opartym na kapitalistycznych formach gospodarki i coraz szybszego uprzemysłowienia. Po epoce oświecenia i rewolucji wiek XIX był czasem rozwoju idei i ideologii politycznych, które odpowiadały przemianom społecznym i gospodarczym. Rozwój liberalizmu, a następnie socjalizmu, komunizmu i anarchizmu, a także pojawienie się społecznej nauki Kościoła katolickiego zmieniał oblicze polityki. Suwerenność władców, potwierdzana jeszcze na Kongresie Wiedeńskim 1815 roku, ustępowała miejsca idei państwa narodowego. Zmiany zachodziły też w sferze kultury. Polskie społeczeństwo brało udział w tych przemianach, lecz w bardzo specyficznej sytuacji braku własnego państwa i podziału pomiędzy trzy mocarstwa zaborcze. Rozwój społeczny Polski w tym okresie był niespójny, w różnym czasie i w różnej intensywności przychodziły w trzech zaborach zmiany gospodarcze i polityczne.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

szeroko pojęta rusyfikacja

Post autor: Artur Rogóż »

Jak wiadomo car Mikołaj I zlikwidował odrębność Kongresówki w 1832 i tą datę przyjmuję się za początki rusyfikacji.
Rosjanie imali się różnych sposobów na wytępienie polskości
a więc:
- aresztowania, schyłki na Syberię
- konfiskata majątków
- Cytadela z X Pawilonem
- zamknięto Uniwersytet Warszawski
- wszechobecne rosyjskie napisy.
Jestem ciekaw jak na co dzień Polacy odczuwali, że nie są u siebie.
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: szeroko pojęta rusyfikacja

Post autor: Husarz »

W tamtych czasach każdy Polak obawiał się raczej o własne życie. Myśleli, że w każdej chwili Rosjanie wywleką go z domu i skażą na Sybir. Polacy żyli w ciągłym strachu. Szczególnie ci, którzy mówili po polsku i należeli do podziemnych organizacji niepodległościowych.
Warka
Posty: 1570
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Re: szeroko pojęta rusyfikacja

Post autor: Warka »

Sam fakt, ilu Polaków żył na emigracji, powinien wystarczyć za odpowiedź. Niektórzy nie chcieli żyć w takim kraju, woleli mieszkać gdzie indziej. Była kongresówka powoli stawała się Rosją.
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: szeroko pojęta rusyfikacja

Post autor: Husarz »

Oczywiście dochodzą represje w szkole - zakaz używania języka polskiego na lekcjach, uczenie się rosyjskiego i poznawanie zakłamanej historii Rosji.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: szeroko pojęta rusyfikacja

Post autor: Artur Rogóż »

Husarz pisze:Oczywiście dochodzą represje w szkole - zakaz używania języka polskiego na lekcjach, uczenie się rosyjskiego i poznawanie zakłamanej historii Rosji.

Tak na boku dodam, że zakłamanej historii uczono jeszcze w czasach PRL (np. uczono, że to Polska zaatakowała Rosję bolszewicką w 1919 r. wywołując wojnę polsko-bolszewicką). Represje w szkole były także w zaborze pruskim.

Tak ogólnie mówiąc to rusyfikacja panowała wszędzie. Nie było miejsca, gdzie by jej nie spotkano (no może w tajnych polskich organizacjach niepodległościowych i w tajnych szkołach uczących historii Polski i języka polskiego).
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: szeroko pojęta rusyfikacja

Post autor: Husarz »

Polecam lekturę "Syzyfowe Prace". Dużo ona mówi o rusyfikacji.

Każdy Polak bał się o swoje życie, a także o pracę i majątek. Przecież to ilu Rosjan zajmowało główne urzędy, posady nauczycieli w szkołach. Przekazywano nawet folwarki, tych którzy brali udział w powstaniu, w ręce Rosjan. Duża grupa Polaków poddawała się rusyfikacji, żeby nie stracić majątku i pracy. Ale były też osoby, którzy udawali, że przyjęli rosyjski język i kulturę. To były bardzo trudne czasy...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gospodarka, kultura i społeczeństwo”