Konflikty Mickiewicza z Rosjanami.

Utrata niepodległości i państwowości Rzeczpospolitej w 1795 roku otworzyła zupełnie nowy rozdział w historii społeczeństwa polskiego. 123 lata zaborów przypadły na burzliwy wiek XIX, w którym Europa i świat wchodziły w erę nowoczesności. Był to czas wielkich przemian zarówno społecznych, jak i gospodarczych i politycznych. Ostatnia fala rewolucji przemysłowej sprawiała, że odchodziły w niepamięć dawne struktury społeczne i ustępowały miejsca nowym, opartym na kapitalistycznych formach gospodarki i coraz szybszego uprzemysłowienia. Po epoce oświecenia i rewolucji wiek XIX był czasem rozwoju idei i ideologii politycznych, które odpowiadały przemianom społecznym i gospodarczym. Rozwój liberalizmu, a następnie socjalizmu, komunizmu i anarchizmu, a także pojawienie się społecznej nauki Kościoła katolickiego zmieniał oblicze polityki. Suwerenność władców, potwierdzana jeszcze na Kongresie Wiedeńskim 1815 roku, ustępowała miejsca idei państwa narodowego. Zmiany zachodziły też w sferze kultury. Polskie społeczeństwo brało udział w tych przemianach, lecz w bardzo specyficznej sytuacji braku własnego państwa i podziału pomiędzy trzy mocarstwa zaborcze. Rozwój społeczny Polski w tym okresie był niespójny, w różnym czasie i w różnej intensywności przychodziły w trzech zaborach zmiany gospodarcze i polityczne.
qba14
Posty: 2
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 22 wrz 2011, 21:17

Konflikty Mickiewicza z Rosjanami.

Post autor: qba14 »

Witam. Wpadłem tu przez przypadek i bardzo zaciekawiło mnie to forum.
Czy znajdzie się tu może osoba, która wie coś na temat Mickiewicza i jego pobytu w Rosji. Dokładniej chodzi mi dlaczego jak uciekł to już więcej nie powrócił do Rosji, co on tam 'nabroił'? Byłbym wdzięczny za odpowiedź.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Konflikty Mickiewicza z Rosjanami.

Post autor: Artur Rogóż »

Tutaj masz krótki opis tego okresu życia Mickiewicza:
W lipcu 1823 r., w Wilnie, rozpoczyna się śledztwo w sprawie tajnych związków młodzieży na Litwie. W nocy z 4 na 5 listopada tegoż roku zostaje aresztowany Mickiewicz. Przebywa w więzieniu, w klasztorze bazylianów, do maja 1824. Skazany za "szerzenie nierozsądnego polskiego nacjonalizmu przy pomocy nauczania" na pracę nauczyciela w "oddalonych od Polski guberniach" jesienią 1824 opuszcza Litwę.

Pięcioletni pobyt w Rosji odegrał ważną rolę w życiu Mickiewicza. Najpierw przebywał krótko w Petersburgu, potem w Odessie ( skąd odbył w r. 1825 wycieczkę na Krym, jej owocem będą Sonety krymskie ). Okres od grudnia 1825 do kwietnia 1828 spędził w Moskwie, zatrudniony formalnie w kancelarii generała - gubernatora. W Moskwie i Petersburgu wszedł w środowisko elity intelektualnej i towarzyskiej. Zyskał sławę poety romantycznego, jego improwizacje wzbudzały w salonach powszechny zachwyt. Poznał poetów rosyjskich, m.in. Puszkina, zaprzyjaźnił się z niektórymi dekabrystami (K. Rylejew, A. Biestużew). Wiedzę, jaką zdobędzie na temat imperium rosyjskiego, despotyzmu carskiego, wykorzysta w późniejszej twórczości. W 1826 r. w Moskwie publikuje Sonety, w 1828 r. w Petersburgu Konrada Wallenroda. Ostatni rok pobytu w Rosji spędził w Petersburgu. Dzięki pomocy zaprzyjaźnionych Rosjan uzyskał paszport i w maju 1829, na angielskim parowcu płynącym do Hamburga, opuścił Rosję.
autor: Dr Bolesław Oleksowic
qba14
Posty: 2
Rejestracja: 22 wrz 2011, 21:17

Re: Konflikty Mickiewicza z Rosjanami.

Post autor: qba14 »

Akurat ten opis czytałem. Chodzi mi o coś innego. Nauczycielka zapytała się nas dlaczego Mickiewicz po opuszczeniu Rosji już nigdy nie przekroczył granicy rosyjskiej? Nie odpowiedziała nam na to pytanie tylko powiedziała, żebyśmy poszukali sobie sami.
krzysztofamoren
Posty: 2
Rejestracja: 17 cze 2015, 09:53
Kontakt:

Re: Konflikty Mickiewicza z Rosjanami.

Post autor: krzysztofamoren »

i co dowiedziałeś się??
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gospodarka, kultura i społeczeństwo”