Strona 1 z 1

Ofiary składane przez Słowian

: 20 gru 2010, 00:59
autor: Marshal
Jakie ofiary składali swoim bogom nasi przodkowie?

Re: Ofiary składane przez Słowian

: 20 gru 2010, 19:29
autor: Artur Rogóż
Cześć oddawano bóstwom przez składanie ofiar tzw. objaty. Najczęściej złożone ofiary to zwierząt, płody rolne, a niekiedy nawet ofiarami byli jeńcy. Niektórym wznosili posągi, malowali obrazy, budowali świątynie; innym poświęcano góry, rzeki, gaje.

Re: Ofiary składane przez Słowian

: 05 sty 2011, 19:55
autor: Otton III
Słowianie składali ofiary z bydła i innych zwierząt. Ślad krwawej ofiary ludzkiej odkryto w Płocku. Na oznaczenie ofiary Słowianie używali określeń takich jak: trzeba, obiata, żertwa. Istnieją przekazy o zatapianiu ofiar. Ofiary składali kapłani – żercy, a także wróżbici – czarodzieje. Byli to wyspecjalizowani w obsłudze kultu fachowcy wyodrębnieni ze społeczności. Czarodziejskie zabiegi magiczne stosowano na jak najszerszą skalę posługując się różnego rodzaju amuletami. Świątecznym obchodom towarzyszyły pląsy, śpiewy i zabawy. Hucznymi zabawami czczono bóstwa. Uczty obrzędowe zastawiano też dla zmarłych, czego praktyka przetrwałą do niedawna. U progu lata obchodzono święto zwane później sobótkami, polegające na oczyszczających zabiegach magicznych, jak i skoki przez ognisko i kąpiel, którym towarzyszyły swawolne igraszki. Uroczyście obchodzono przesilenie słoneczne letnie i zimowe.

Re: Ofiary składane przez Słowian

: 30 cze 2014, 10:23
autor: Xawier34
Bardzo ciekawe opisy. Można sobie wyobrażać, jak to było za czasów słowian i w myślach przeprowadzać obrzędy, które dla nich były ważnym dodatkiem do codzienności.