Imago Scandalosa

W efekcie zderzenia kultury słowiańskiej z chrześcijańską, od VI wieku następował stopniowy proces wypierania pierwotnych wierzeń przez chrystianizm, ostatecznie zakończony na poziomie państw wraz z podbojem Połabia przez Niemców (XIII wiek), zaś na poziomie wierzeń prywatnych około XV-XVI wieku. Pewne relikty religii pogańskiej przetrwały w folklorze do dziś, choć forma i skala tego zachowania budzą liczne wątpliwości, a oparte na nowoczesnych metodach badań religioznawczych (np. morfologia świętości Mircei Eliadego, indoeuropeistyka Georges'a Dumézila) wnioski rzadko uzyskują powszechne uznanie.
Marshal
Posty: 268
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 11 gru 2010, 04:54

Imago Scandalosa

Post autor: Marshal »

W 1748 roku bp Sierakowski odbył wizytację klasztoru w Jarosławiu. Był również na tamtejszym wzgórzu św. Mikołaja, gdzie znajduje się najstarsza jarosławska świątynia.
W sprawozdaniu z tej wizytacji znaleźć można wielce frapujące zdanie:

"Imago Scandalosa SS Trinittis o jednej głowie, czterech oczach, trzech nosach y ustach"

Owe "imago" ze względu na to, że doznawało jakiegoś kultu ze strony wiernych, a który był w oczach duchownych nie do przyjęcia, zostało zniszczone.
Na myśl od razu przychodzą policefaliczne posągi pomorskie. Wydaje mi się, że przetrwanie faktycznie pogańskiego posągu do XVIII wieku jest raczej wątpliwe. Może wokół chrześcijańskiego wyobrażenia dochodziło do świąt ludowych połączonych z zachowaniami, których Kościół nie mógł zaakceptować?
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Imago Scandalosa

Post autor: Otton III »

Nie rozumiem dlaczego pogański posąg Imago Scandalosy nie mógłby przetrwać do XVIII wieku. Przecież posąg Światowida ze Zbrucza także pochodzący z czasów pogańskich również przetrwał - i to do naszych czasów. W XVIII wieku natomiast w rejonie Jarosławia nie było żadnego kultu pogańskich bożków, skoro ostatnie lokalne miejsca pogańskiego kultu w Polsce zniknęły w XVII wieku.
golec115
Moderator
Posty: 243
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:57
Lokalizacja: Sępólno Kraj.

Re: Imago Scandalosa

Post autor: golec115 »

Otton III pisze:Przecież posąg Światowida ze Zbrucza także pochodzący z czasów pogańskich również przetrwał - i to do naszych czasów.
Po pierwsze Świętowita nie Światowid, a drugie nie zapominajmy, że posąg Świętowita znaleziono w rzece, co dawało większe możliwości na przetrwanie niż przebywanie na wolnym powietrzu.
alfamik
Posty: 1
Rejestracja: 04 wrz 2015, 09:02

Re: Imago Scandalosa

Post autor: alfamik »

Polecam odwiedzenie klasztoru w Jarosławiu ;)





dozownik do mydła
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kultura i wierzenia Słowian”