Strona 1 z 1

Imago Scandalosa

: 20 gru 2010, 01:18
autor: Marshal
W 1748 roku bp Sierakowski odbył wizytację klasztoru w Jarosławiu. Był również na tamtejszym wzgórzu św. Mikołaja, gdzie znajduje się najstarsza jarosławska świątynia.
W sprawozdaniu z tej wizytacji znaleźć można wielce frapujące zdanie:

"Imago Scandalosa SS Trinittis o jednej głowie, czterech oczach, trzech nosach y ustach"

Owe "imago" ze względu na to, że doznawało jakiegoś kultu ze strony wiernych, a który był w oczach duchownych nie do przyjęcia, zostało zniszczone.
Na myśl od razu przychodzą policefaliczne posągi pomorskie. Wydaje mi się, że przetrwanie faktycznie pogańskiego posągu do XVIII wieku jest raczej wątpliwe. Może wokół chrześcijańskiego wyobrażenia dochodziło do świąt ludowych połączonych z zachowaniami, których Kościół nie mógł zaakceptować?

Re: Imago Scandalosa

: 25 gru 2010, 13:39
autor: Otton III
Nie rozumiem dlaczego pogański posąg Imago Scandalosy nie mógłby przetrwać do XVIII wieku. Przecież posąg Światowida ze Zbrucza także pochodzący z czasów pogańskich również przetrwał - i to do naszych czasów. W XVIII wieku natomiast w rejonie Jarosławia nie było żadnego kultu pogańskich bożków, skoro ostatnie lokalne miejsca pogańskiego kultu w Polsce zniknęły w XVII wieku.

Re: Imago Scandalosa

: 05 lip 2011, 07:53
autor: golec115
Otton III pisze:Przecież posąg Światowida ze Zbrucza także pochodzący z czasów pogańskich również przetrwał - i to do naszych czasów.
Po pierwsze Świętowita nie Światowid, a drugie nie zapominajmy, że posąg Świętowita znaleziono w rzece, co dawało większe możliwości na przetrwanie niż przebywanie na wolnym powietrzu.

Re: Imago Scandalosa

: 04 wrz 2015, 09:03
autor: alfamik
Polecam odwiedzenie klasztoru w Jarosławiu ;)

dozownik do mydła