Ulubiona postac historyczna okresu zaborów?

W następstwie rozbiorów ziemie Rzeczypospolitej zostały wcielone do państw zaborczych jako ich prowincje: z terenów zaboru austriackich utworzono Galicję, z kolejnych zaborów pruskich: Prusy Zachodnie, Prusy Południowe i Prusy Nowowschodnie, obszary zagarnięte przez Rosję podzielono na gubernie. Wszędzie wprowadzono własne ustawodawstwo i scentralizowaną biurokrację. W kraju i na emigracji podejmowano przygotowania do walki o niepodległość.
Warka
Posty: 1570
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Ulubiona postac historyczna okresu zaborów?

Post autor: Warka »

Jak w temacie. Kogo cenicie najbardziej z okresu zaborów? Czyja postawa jest godna uwagi i najbardziej przyczyniła się w walce o wolność ?
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Ulubiona postac historyczna okresu zaborów?

Post autor: Husarz »

Moją ulubioną postacią z okresu zaborów jest chyba Ignacy Prądzyński. Głównie za zwycięstwo pod Iganiami i zuchwałość wobec Rosjan.
ziomeka
Posty: 443
Rejestracja: 01 cze 2010, 03:37

Re: Ulubiona postac historyczna okresu zaborów?

Post autor: ziomeka »

Mnie imponuje Piotr Wysocki, który mimo wielkiej okazji nie korzystał zaszczytów, nie chciał się chwalić, a potem znosił ciemięgi na Syberii. Podobnie Walerian Łukasiński.
stach
Posty: 496
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Re: Ulubiona postac historyczna okresu zaborów?

Post autor: stach »

Walerian Łukasiński, za patriotyzm i niepokonane oddanie ojczyźnie. Człowiek, który całe życie był gnębiony przez Rosjan, zakładał nowe stowarzyszenia, chcąc walczyć o odzyskanie niepodległości. Przeszedł do panteonu polskich postaci, jako symbol walczenia o niepodległość. Jest to po części mój autorytet.
historyk
Posty: 331
Rejestracja: 19 lis 2010, 20:35

Re: Ulubiona postac historyczna okresu zaborów?

Post autor: historyk »

Ja najbardziej lubię konspiracje polistopadową i powstanie styczniowe. Moimi ulubionymi postaciami są: ks. Adam Jerzy Czartoryski, Maurycy Mochnacki, Stefan Bobrowski, Piotr Ściegienny, Wiktor Heltman, Stanisław Worcell, Stefan Bobrowski, Francois Rochebrune, Bronisław Szwarce no i chyba tyle.
Warka
Posty: 1570
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Re: Ulubiona postac historyczna okresu zaborów?

Post autor: Warka »

Jeszcze Hryniewiecki! Opromieniony sławą zabójcy cara Aleksandra II, choć nie miał okazji się tym cieszyć... A tak na serio... Dorzuciłbym jeszcze Romualda Traugutta. Facet, który dążył nawet do połączenia "czerwonych" i "białych" w czasie powstania styczniowego, mimo iż był luźno powiązany z "białymi". Na dodatek chciał reorganizacji sił powstańczych, a nie walki słabymi kosynierami.
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Ulubiona postac historyczna okresu zaborów?

Post autor: Husarz »

Według mnie ciekawą postacią był Adam Mickiewicz, chociaż udał się na emigrację. To on próbował przybliżyć Polakom na emigracji utraconą Ojczyznę. Wielki patriota.
Warka
Posty: 1570
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Re: Ulubiona postac historyczna okresu zaborów?

Post autor: Warka »

Husarz pisze:Według mnie ciekawą postacią był Adam Mickiewicz, chociaż udał się na emigrację. To on próbował przybliżyć Polakom na emigracji utraconą Ojczyznę. Wielki patriota.
Chciał nawet walczyć w powstaniu listopadowym, ale dojechał tylko do Poznania. Dalej nie zdążył.
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Ulubiona postac historyczna okresu zaborów?

Post autor: Husarz »

Warka pisze:
Husarz pisze:Według mnie ciekawą postacią był Adam Mickiewicz, chociaż udał się na emigrację. To on próbował przybliżyć Polakom na emigracji utraconą Ojczyznę. Wielki patriota.
Chciał nawet walczyć w powstaniu listopadowym, ale dojechał tylko do Poznania. Dalej nie zdążył.
I właśnie w Wielkopolsce spotkał się z wciąż wiecznie żywą polszczyzną. To była jedna z chwil, dzięki której napisał wspaniałego "Pana Tadeusza".
historyk
Posty: 331
Rejestracja: 19 lis 2010, 20:35

Re: Ulubiona postac historyczna okresu zaborów?

Post autor: historyk »

Nie tyle nie zdążył, co wolał podrywać panienki - i to już zajęte - w Wielkopolsce. I fajnie tą ojczyznę przybliżał! W krzywym, podkolorowanym zwierciadle...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ziemie polskie pod zaborami ogólnie”