Aleksander I postać pozytywna czy negatywna?

W następstwie rozbiorów ziemie Rzeczypospolitej zostały wcielone do państw zaborczych jako ich prowincje: z terenów zaboru austriackich utworzono Galicję, z kolejnych zaborów pruskich: Prusy Zachodnie, Prusy Południowe i Prusy Nowowschodnie, obszary zagarnięte przez Rosję podzielono na gubernie. Wszędzie wprowadzono własne ustawodawstwo i scentralizowaną biurokrację. W kraju i na emigracji podejmowano przygotowania do walki o niepodległość.
Warka
Posty: 1570
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Aleksander I postać pozytywna czy negatywna?

Post autor: Warka »

Zastanawiałem się nad tym jaki Aleksander I był naprawdę.
Nie mogę znaleźć żadnych informacji w książkach które posiadam, więc postanowiłem zapytać osoby, które siedzą w temacie. :)
Zależy mi na szczegółach, przykładach jego zachowań wobec Polaków, czy był władcą dobrym, czy tyranem?
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Aleksander I postać pozytywna czy negatywna?

Post autor: Husarz »

Łysiak twierdzi, był to człowiek niestały, pełen sprzeczności i praktykujący osobliwe dwumyślenie. Zamordysta myślący o sobie, że jest liberałem. Najlepiej obrazuje to zagadnienie nadania Kongresówce bardzo liberalnej konstytucji i jej zupełne nieprzestrzeganie.Względem Polaków zachowywał się tak, jak wymagały tego względy taktyczne. Kiedy w 1805 pewnemu załamaniu uległy relacje Petersburga z Berlinem Aleksander w Puławach obiecywał polskim elitom reaktywację Polski po zmiażdżeniu Prus. A kiedy doszło do normalizacji stosunków, bez skrupułów sprzedał Berlinowi nazwiska Polaków-poddanych króla Prus, którzy uczestniczyli w antypruskich knowaniach.
stach
Posty: 496
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Re: Aleksander I postać pozytywna czy negatywna?

Post autor: stach »

Osobiście radziłbym przeczytać jakąś pozycję na temat Aleksandra I Romanowa, jak chociażby: Henri Troyat, Aleksander I. Pogromca Napoleona, Warszawa 2007.
Moim zdaniem car Aleksander był człowiekiem z wielką wizją stworzenia z Rosji państwa europejskiego. Innymi słowy zupełne zaprzeczenie swoich braci Mikołaja i Konstantego. Musiał mieć wizję stworzenia silnego i nowoczesnego kraju. Uzyskał liczne nabytki na wschodzie i pokonał Napoleona. Zagarnął Królestwo Polskie. Po śmierci Aleksandra władzę objął Mikołaj I, co oznaczało cofnięcie się do starej polityki państwa.
Warka
Posty: 1570
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Re: Aleksander I postać pozytywna czy negatywna?

Post autor: Warka »

stach pisze:Osobiście radziłbym przeczytać jakąś pozycję na temat Aleksandra I Romanowa, jak chociażby: Henri Troyat, Aleksander I. Pogromca Napoleona, Warszawa 2007.
Moim zdaniem car Aleksander był człowiekiem z wielką wizją stworzenia z Rosji państwa europejskiego. Innymi słowy zupełne zaprzeczenie swoich braci Mikołaja i Konstantego. Musiał mieć wizję stworzenia silnego i nowoczesnego kraju. Uzyskał liczne nabytki na wschodzie i pokonał Napoleona. Zagarnął Królestwo Polskie. Po śmierci Aleksandra władzę objął Mikołaj I, co oznaczało cofnięcie się do starej polityki państwa.
Czy mógłbyś rozwinąć tezę o wizji i dążeniu Aleksandra I do uczynienia z Rosji nowoczesnego państwa europejskiego ? Co rozumiesz pod tym pojęciem ?
stach
Posty: 496
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Re: Aleksander I postać pozytywna czy negatywna?

Post autor: stach »

Aleksander I przeprowadził wiele reform:handlu, szkolną, zniósł poddaństwo chłopów, zlikwidował cenzurę. Utworzył uniwersytety w Charkowie i Kazaniu. Car pokonał Napoleona i uczynił z Rosji jedną z najważniejszych militarnych potęg XIX wieku. Jego polityka wobec Królestwa Polskiego była uważana w rosyjskich kręgach jako mocno liberalną.
Napoleon8898
Posty: 30
Rejestracja: 22 sie 2011, 17:37
Lokalizacja: Za górami,za lasami...
Kontakt:

Re: Aleksander I postać pozytywna czy negatywna?

Post autor: Napoleon8898 »

Niby dobry a zły potem zaczął łamać własną konstytucję w Królestwie Polskim postać średnia.
golec115
Moderator
Posty: 243
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:57
Lokalizacja: Sępólno Kraj.

Re: Aleksander I postać pozytywna czy negatywna?

Post autor: golec115 »

Napoleon8898 pisze:Niby dobry a zły potem zaczął łamać własną konstytucję w Królestwie Polskim postać średnia.
Masło maślane. Interpunkcja by się przydała ;)
Co do postaci Aleksandra, nie można jego zasług uniżyć tylko przez to, że łamał konstytucję Królestwa. Owszem dla Polaków będzie postacią niezbyt pozytywną, ale dla reszty wręcz przeciwnie (wyżej przytoczone są argumenty).
Napoleon8898
Posty: 30
Rejestracja: 22 sie 2011, 17:37
Lokalizacja: Za górami,za lasami...
Kontakt:

Re: Aleksander I postać pozytywna czy negatywna?

Post autor: Napoleon8898 »

Odpowiedziałem postać średnia.
Np. nie zniszczył Paryża choć mógł ( za Moskwę choć to Rosjanie podpalali),stworzył Królestwo Polskie lecz do Napoleona bez pretensji bo gdyby nie Car byłaby Rzeczpospolita już w 1807, potem szansa 1812, lecz odwrót przekreślił WSZYSTKO.
Oczywiste, dla Polaka czy innych narodów którym nie był ''spoko'' negatywna.

Lecz z tego co wiem wychowywała go Caryca Katarzyna II Wielka wychowywała bo jego ojciec był dość przychylny dla polaków no i chodzą plotki że Aleksander I też brał udział w spisku. Poza tym podziwiam np. Piotra Wielkiego ( bez którego Rosja była by zbyt słaba by sama walczyć z Kościuszką ( mało prawdopodobne że w ogóle były bitwy pod Maciejowicami gdyby jednak były w tej ''innej'' Rosji przegrała by na jakieś 75 % ba ! Wydaje mi się że by nie była zbyt śmiała by wypowiedzieć Polsce wojnę, gdyż to sojusz Polsko-Rosyjski dał Rosji władzę muszę zgłębić jak ;).
Po wakacjach idę do IV klasy SP ( nie czepiać się ) )
Więc dla niektórych dobry, dla niektórych zły, i staram się oceniać nie według mego zdania. Ogólnie to 6,7/10
Więc mam nadzieję że teraz zrozumieliście że średnia bo napisałem to wcześniej, ale zrozumieliście że... negatywna.

P.S ortografia dobrze mi idzie, ale interpunkcja... to coś innego.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Aleksander I postać pozytywna czy negatywna?

Post autor: Artur Rogóż »

Napoleon8898 pisze: chodzą plotki że Aleksander I też brał udział w spisku.
Bardzo śmiałe stwierdzenie. Możesz podać swoje źródła?
Napoleon8898
Posty: 30
Rejestracja: 22 sie 2011, 17:37
Lokalizacja: Za górami,za lasami...
Kontakt:

Re: Aleksander I postać pozytywna czy negatywna?

Post autor: Napoleon8898 »

Chodzą PLOTKI.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ziemie polskie pod zaborami ogólnie”