Trójlojalizm w Galicji - Teka Stańczyka

W następstwie rozbiorów ziemie Rzeczypospolitej zostały wcielone do państw zaborczych jako ich prowincje: z terenów zaboru austriackich utworzono Galicję, z kolejnych zaborów pruskich: Prusy Zachodnie, Prusy Południowe i Prusy Nowowschodnie, obszary zagarnięte przez Rosję podzielono na gubernie. Wszędzie wprowadzono własne ustawodawstwo i scentralizowaną biurokrację. W kraju i na emigracji podejmowano przygotowania do walki o niepodległość.
MarcinP
Posty: 152
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 08 gru 2010, 07:24

Trójlojalizm w Galicji - Teka Stańczyka

Post autor: MarcinP »

Nie ulega wątpliwością fakt, że Galicja cieszyła się pod koniec XIX wieku największą autonomią. Nic więc dziwnego, że znalazły się osoby, które otwarcie głosiły zadowolenie z tego stanu rzeczy.
Postaram się przybliżyć Wam to zjawisko (sama Wiki o tym niewiele nawet wspomina)
Skąd nazwa Teka Stańczyka?
od pamflety politycznego pt. Teka stańczyka ogłoszonego na łamach "Przeglądu Polskiego" w 1869. Napisany w formie fikcyjnych listów rzekomo przez Stańczyka (błazen Zygmunta Starego). Faktycznymi autorami byli Stanisław Koźmian, Stanisław Tarnowski i Józef Szujski.. Obarczali oni naród polski winą za utratę niepodległości, wytknęli mu rozliczne wady i skłonność do anarchii. Dowodzili przy czym, że rządy cesarza stanowią kontynuacje dawnego państwa polskiego. Krytykowano między innymi liberum veto, spotkania i myślenie polityczne. Polacy nie są zdolni do stworzenia własnego państwa i władza zaborców jest dla nich dobrodziejstwem.
Co sądzicie o tych poglądach?
ziomeka
Posty: 443
Rejestracja: 01 cze 2010, 03:37

Re: Trójlojalizm w Galicji - Teka Stańczyka

Post autor: ziomeka »

To przesada. Potrafimy zbudować swoje państwo, ale zawsze znajdzie się banda głupków, która będzie chciała to zniszczyć. A Kulturkampf i rugi pruskie wg nich to też dobrodziejstwo? :/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ziemie polskie pod zaborami ogólnie”