Największe polskie zwycięstwo za czasów zaborów

W następstwie rozbiorów ziemie Rzeczypospolitej zostały wcielone do państw zaborczych jako ich prowincje: z terenów zaboru austriackich utworzono Galicję, z kolejnych zaborów pruskich: Prusy Zachodnie, Prusy Południowe i Prusy Nowowschodnie, obszary zagarnięte przez Rosję podzielono na gubernie. Wszędzie wprowadzono własne ustawodawstwo i scentralizowaną biurokrację. W kraju i na emigracji podejmowano przygotowania do walki o niepodległość.
stach
Posty: 496
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Największe polskie zwycięstwo za czasów zaborów

Post autor: stach »

Takie tematy mnie ciekawią... :D

Jaką bitwę w okresie zaborów, uważacie za największe polskie zwycięstwo (chodzi mi o lata 1795-1914)? Czekam na odpowiedzi.
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Największe polskie zwycięstwo za czasów zaborów

Post autor: Husarz »

Może to nie było zwycięstwo, raczej bitwa nierozstrzygnięta - Grochów. Ale za to po mistrzowsku rozegrana i dowodzona przez Chłopickiego.
Fajna była tez bitwa pod Żyrzynem.
stach
Posty: 496
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Re: Największe polskie zwycięstwo za czasów zaborów

Post autor: stach »

Ja chyba za największe zwycięstwo uważam Iganie. Jakoś lubię Prądzyńskiego i jego bitwy. No i po Iganiach Polacy zyskali jakąś przewagę (nikłą ale zawsze jest), którą zaprzepaścił Skrzynecki.
MarcinP
Posty: 152
Rejestracja: 08 gru 2010, 07:24

Re: Największe polskie zwycięstwo za czasów zaborów

Post autor: MarcinP »

Grochów -- od tej bitwy zależało dalsze istnienie powstania. Jeśli została by przegrana powstanie by upadło, a tak miał szanse. Poza tym, mimo braku zwycięstwa, ówczesna Europa uznała ją za wielki sukces polski nad osławionym w kampanii perskiej Dybiczem. Przysporzyło to ufności w polskie siły.
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Największe polskie zwycięstwo za czasów zaborów

Post autor: Otton III »

Bitwa pod Iganiami.
asda
Posty: 167
Rejestracja: 03 sty 2011, 01:14

Re: Największe polskie zwycięstwo za czasów zaborów

Post autor: asda »

Otton III pisze:Bitwa pod Iganiami.
Popieram :ugeek:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ziemie polskie pod zaborami ogólnie”