Antoni Jankowski

Obszerny opis dziejów całości życia oraz dokonań wybitnej postaci.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Antoni Jankowski

Post autor: Artur Rogóż »

Antoni Jankowski herbu Nowina (ur. 13 października 1783 w Chronówku (parafia Wolanów k. Radomia), zm. 15 sierpnia 1831 w Warszawie) – generał Wojska Polskiego.

Syn płk. Ignacego (dziedzica Wolanowa, posła na sejm z 1780 r) i Ludwiki Chronowskiej z Chronówka, herbu Gryf (II v. Ponińskiej), młodszy brat płk. Józefa (1781-1847), dziedzica Chronówka, wnuk Józefa, generała-majora wojsk koronnych. Służbę wojskową rozpoczął w 1806 r. jako podporucznik 2 pułku jazdy Księstwa Warszawskiego. W 1811 r. został mianowany kapitanem gwardii napoleońskiej, a w 1815 r. był już pułkownikiem 1 pułku strzelców konnych liniowych, w 1831 r. mianowany generałem brygady, a wkrótce generałem dywizji.

W 1816 r. ożenił się z Zofią z Tomkowiczów, c. Józefa i Marianny z Jankowskich (c. jego siostry stryjecznej). Z małżeństwa tego narodziło się troje potomstwa, a mianowicie: Józef (ur. w 1817 r.), Aniela (ur. w 1818 r.), późniejsza Potkańska, i Heliodor (ur. ok. 1820 r.). Po śmierci żony w 1821 r., wkrótce ożenił się ponownie z Apolonią Dunin-Brzezińską, h. Łabędź (c. Józefa i Józefy z Szymanieckich), z którą miał trzech synów; Ludwika (ur. ok. 1823 r.), późniejszego generała-majora wojsk rosyjskich z 1874 r. (walczył w kampanii krymskiej, ożeniony z prawosławną) oraz Adama i Antoniego.

W 1831 r. po przejściu ataku paraliżu, będąc jeszcze nie w pełni sił, wódz naczelny mianował generała Jankowskiego dowódcą korpusu, co przyjął on bardzo niechętnie, gdyż nie czuł się na siłach by w tak złym stanie zdrowia dowodzić większym korpusem mieszanym. Prowadząc działania na terenie województwa lubelskiego, przeciwko oddziałom wojsk rosyjskich, popełnił kilka niezamierzonych błędów za co został w dniu 24 czerwca 1831 aresztowany i postawiony przed sądem.

Zanim jednak sąd orzekł nieudolność generała, rozjuszony tłum 15 sierpnia 1831 wtargnął na teren Zamku Królewskiego w Warszawie i wyciągnął stamtąd aresztowanych oficerów zarzucając im zdradę idei powstania listopadowego. W wyniku samosądu wzburzonego pospólstwa – weteran gwardii napoleońskiej (szwoleżer), kampanii z 1807 r., walk w Hiszpanii, wojny z Austrią, wyprawy na Moskwę, kampanii z 1813 r., i jeden z wyższych dowódców powstania z 1830/1831 r. – zakończył życie, w upokorzeniu i męczarniach, przez powieszenie na trzeciej z kolei warszawskiej latarni, gdyż dwa razy sznur zrywał się pod ciężarem jego ciała.

"Jenerałowa smutnej pamięci" Apolonia z Dunin-Brzezińskich (starsza siostra Józefy Franciszkowej Karczewskiej) wyszła po raz drugi za mąż za Korczakowskiego, h. Korczak, z którym dzieci nie miała, więc adoptowali Feliksa.
Autor: Krzysztof Rondo
jan_podkowa
Posty: 2
Rejestracja: 10 maja 2011, 22:29

Re: Antoni Jankowski

Post autor: jan_podkowa »

Ten tekst należy do mnie, jest mojego autorstwa i został przeze mnie umieszczony w Wikipedii kilka lat temu. Należy zawsze podawać źródło.
Krzysztof
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Antoni Jankowski

Post autor: Artur Rogóż »

Oczywiście przepraszam, ale gdyby w wikipedii podawali autorów również tutaj zostałby umieszczony. Proszę się przedstawić, a do biografii zostanie dopisany autor.
pozdrawiam
jan_podkowa
Posty: 2
Rejestracja: 10 maja 2011, 22:29

Re: Antoni Jankowski

Post autor: jan_podkowa »

Artur Rogóż pisze:Oczywiście przepraszam, ale gdyby w wikipedii podawali autorów również tutaj zostałby umieszczony. Proszę się przedstawić, a do biografii zostanie dopisany autor.
pozdrawiam
Szanowny Panie Administratorze.
Odpowiem krótko; nie chodzi tu o nazwisko (można je zresztą, przy odrobinie trudu, znaleźć w Wikipedii), a o podawanie źródła, z którego się kopiuje tekst cudzego autorstwa (to takie oczywiste, że aż zażenowany jestem tym iż muszę zwracać uwagę administratorowi na takie "duperele").
Przy okazji wyjaśniam, że nie daję już żadnych więcej tekstów do Wikipedii, właśnie dlatego, że nie podają oni w widocznym miejscu nazwiska (lub pseudonimu) autora. W moim odczuciu anonimowe informację nie są w pełni wiarygodne lub są po prostu przywłaszczane ale to temat na inną okazję.
Pozdrawiam.
Krzysztof Rondo
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Antoni Jankowski

Post autor: Artur Rogóż »

Dziękuję i przepraszam za kłopot. Dane dotyczące autorstwa zostały aktualizowane.
pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Biografie”