Jan Chalecki

Obszerny opis dziejów całości życia oraz dokonań wybitnej postaci.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Jan Chalecki

Post autor: Artur Rogóż »

Jan Chalecki ps. Amintowski herbu Abdank (ur. 1807 w Amintach k. Trok lub w Rejżach [1], zm. w 1883 inne źródła 1879?) – polski generał w czasie powstania styczniowego, generał-major armii Imperium Rosyjskiego, najstarszy stopniem z dowódców polskich, służących w szeregach powstańczych.

Należał do chrześcijańskiej linii tatarskiego rodu Chaleckich.

Służył jako oficer zawodowy w lejbgwardii rosyjskiej. Dowódca Kijowskiego Pułku Huzarów w stopniu generała majora. Walczył w wojnie krymskiej [1]. Po wybuchu powstania 1863 w Polsce porzucił służbę w armii carskiej i wszedł do wojsk powstańczych na Wołyniu. W sierpniu 1863 w Galicji gen. Edmund Różycki powierzył mu dowództwo 2 Pułku Jazdy Ruskiej (pułk wołyński), stacjonującego w okolicach Tarnopola. Formował pułk. Wobec ogłoszenia przez Austriaków 29 lutego 1864 stanu oblężenia, jego jednostka uległa rozproszeniu i nie wzięła udziału w działaniach zbrojnych. Najstarszy ranga i doświadczeniem oficer armii regularnej żadnej roli w powstaniu nie odegrał.

Po rozpuszczeniu pułku i upadku powstania emigrował do Francji i działał w polskich organizacjach niepodległościowych kręgu Hotelu Lambert. Uczestnik walk Komuny Paryskiej 1871. Władysław Mickiewicz wspominał w swoich pamiętnikach, że w czasie Komuny Paryskiej gen. Chalecki wywiesił z balkonu swojego mieszkania flagę rosyjską, aby uniknąć agresji którejkolwiek ze stron [1].
Przypisy

1. ↑ 1,0 1,1 1,2 Robert Daniłowicz: W stronę Butrymańc. Rzeczpospolita, 2009-12-12. [dostęp 2009-12-12].

Bibliografia

H. P. Kosk, Generalicja polska, t. 1 wyd.: Oficyna Wydawnicza "Ajaks" Pruszków 1998.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Biografie”