Budowa portu i rozwój miasta Gdyni

Chcąc omówić gospodarkę II RP, najpierw należy zbadać tło historyczne oraz czynniki, które miały wpływ na gospodarkę niepodległej już Polski w momencie zakończenia I Wojny Światowej.
Kazik36
Posty: 338
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 22 lut 2011, 06:05

Budowa portu i rozwój miasta Gdyni

Post autor: Kazik36 »

Chciałbym poruszyć temat jednego z największych gospodarczych osiągnięć okresu międzywojennego czyli budowy portu w Gdyni, a także szybkiego rozwoju miasta. Może ktoś dysponuje materiałami źródłowymi bądź zdjęciami...

Zapraszam do dyskusji :wink:
Adambik
Posty: 497
Rejestracja: 24 lis 2010, 22:41

Re: Budowa portu i rozwój miasta Gdyni

Post autor: Adambik »

Pamiętam opowiadania mojej nieżyjącej już, prababci. Mieszkała w Gdynii. Pamiętała Gdynie jako wioskę rybacką i budowe portu. Niestety żadnych zdjęć nie posiadam z tamtego okresu.
MichałK
Posty: 117
Rejestracja: 27 gru 2010, 18:14

Re: Budowa portu i rozwój miasta Gdyni

Post autor: MichałK »

Ja natknąłem się na dane pokazujące liczbę ludności Gdyni w poszczególnych latach i tak:

1910 r. - 0,3 tys.
1921 r. - 1,3 tys.
1931 r. - 30 tys.
1939 r. - 120 tys.
MichałK
Posty: 117
Rejestracja: 27 gru 2010, 18:14

Re: Budowa portu i rozwój miasta Gdyni

Post autor: MichałK »

Jeszcze znalazłem informacje dt. ruchu statków handlowych (tonaż statków przy wejściu):

Gdynia:

1913 r. - -
1928 r. - 1,0 mln ton
1932 r. - 2,8 mln ton
1936 r. - 4,9 mln ton
1937 r. - 5,6 mln ton

Gdynia w 1937 r. wyprzedzała pod tym względem m.in. Gdańsk, Sztokholm, Helsinki, czy Lubekę.
Marshal
Posty: 268
Rejestracja: 11 gru 2010, 04:54

Re: Budowa portu i rozwój miasta Gdyni

Post autor: Marshal »

Kazik36 pisze:Chciałbym poruszyć temat jednego z największych gospodarczych osiągnięć okresu międzywojennego czyli budowy portu w Gdyni, a także szybkiego rozwoju miasta. Może ktoś dysponuje materiałami źródłowymi bądź zdjęciami...

Zapraszam do dyskusji :wink:

Co do gospodarczych osiągnięć-warto przypomnieć fakt że budowa Gdyni była inwestycją państwową/deficytową.Gdynia była dotowana z budżetu państwa .A w tej dumie i chlubie II RP było 10% zarejestrowanych bezrobotnych.
MichałK
Posty: 117
Rejestracja: 27 gru 2010, 18:14

Re: Budowa portu i rozwój miasta Gdyni

Post autor: MichałK »

Przy takim rozwoju ludnościowym i gospodarczym Gdyni była ona dotowana i było tam, aż 10% bezrobocia? O jakim okresie mówisz i o jakich sumach dotacji?
Marshal
Posty: 268
Rejestracja: 11 gru 2010, 04:54

Re: Budowa portu i rozwój miasta Gdyni

Post autor: Marshal »

MichałK pisze:Przy takim rozwoju ludnościowym i gospodarczym Gdyni była ona dotowana i było tam, aż 10% bezrobocia? O jakim okresie mówisz i o jakich sumach dotacji?

W całym okresie budowy i rozbudowy portu w Gdyni inwestycja była DOTOWANA z budżetu centralnego II RP.
Owszem Gdynia miała tysiące zarejestrowanych bezrobotnych a paradoksalnie była miastem bardzo drogim(wysokie były koszty utrzymania).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gospodarka, kultura i społeczeństwo”