Czy przewrót majowy był potrzebny?

Głównym zadaniem II RP było umacnianie swej pozycji na arenie międzynarodowej – minister Aleksander Skrzyński podkreślał, że polityka zagraniczna ma dla Polski ogromne znaczenie. Największym dylematem było położenie pomiędzy Niemcami a ZSRR – osłabienie tych państw po I wojnie było zjawiskiem tylko przejściowym. Z tego względu Polska z uwagą śledziła wzajemne relacje między Niemcami a ZSRR.
Awatar użytkownika
Warka
Posty: 1577
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Czy przewrót majowy był potrzebny?

Post autor: Warka » 04 gru 2010, 16:40

Co tu się dużo rozpisywać. Chyba wiemy czym był przewrót majowy, jakie były jego skutki itp. Stan Polski był przed walkami tragiczny. Groźba wojny domowej, słaba gospodarka, ogólnie złe i niekorzystne rządy ówczesnej władzy. Ale może wszytko by się jakoś ustabilizowało? Może bez przewrotu coś by się zmieniło na lepsze?

Awatar użytkownika
Husarz
Posty: 822
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Czy przewrót majowy był potrzebny?

Post autor: Husarz » 04 gru 2010, 16:41

Gdyby ktoś tak powiedział naprawdę, to bym tylko tak odpowiedział: "Śmiech na sali, puste krzesła!" :lol:
Piłsudski przeprowadzając zamach majowy złamał konstytucję, ale działał na rzecz ojczyzny. Sytuacja II RP była wtedy tragiczna. Tylko Piłsudski mógł zaprowadzić porządek i jako taki go zaprowadził, ale aż za bardzo, ponieważ rozpoczął niszczenie opozycji. Niemniej Piłsudski zrobił bardzo dobrze, tylko potem przegiął z procesem brzeskim i Berezą Kartuską.

Awatar użytkownika
Warka
Posty: 1577
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Re: Czy przewrót majowy był potrzebny?

Post autor: Warka » 04 gru 2010, 16:43

Był potrzebny, szkoda, że zginęło podczas przeprowadzania go wiele ludzi. Piłsudski kierował się dobrem państwa, bo czym innym?

Awatar użytkownika
stach
Posty: 518
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Re: Czy przewrót majowy był potrzebny?

Post autor: stach » 04 gru 2010, 16:46

Przyczyny przewrotu majowego:
-trudna sytuacja gospodarcza, rosnące bezrobocie, zapowiedź dalszych redukcji;
-„sejmokracja” - ciągłe zmiany gabinetów, niemożność wyłonienia stabilnej wiejskości;
-klęska na arenie międzynarodowej związanej z praktyczną izolacją Polski po układzie w Locarno;
-oburzenie związane z ponownym powołaniem rządu Wincentego Witosa;
-uznanie Piłsudskiego za „męża opatrzności” - silnego człowieka, który może zapanować nad chaosem w kraju.

Przebieg przewrotu.
Od jesieni 1925r. Piłsudski z pełną świadomością przygotowywał się do przejęcia władzy.10 maja 1926r.(w dniu nominacji Witosa na premiera), generał Żeligowski, skoncentrował się w Rembertowie jednostki dowodzone przez zwolenników marszałka.12 maja 1926r. oddziały te ruszyły w kierunku Warszawy.Później odbyło się spotkanie prezydenta Wojciechowskiego z Piłsudskim na moście Poniatowskim - nieudana próba pokojowego rozwiązania konfliktu.14 maja prezydent Wojciechowski i Stanisław Witos zdymisjonowali. Funkcję głowy państwa objął tymczasowo Maciej Rotaj. W walkach po obu stronach śmierć poniosło 215 żołnierzy i 164 cywilów.Rannych było ponad 900 osób.

Przewrót majowy spotkał się z szerokim poparciem społecznym.Działania Piłsudskiego wsparła Polska Partia Socjalistyczna, Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” a nawet komuniści.

Otton III
Moderator
Posty: 591
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48
Lokalizacja: Chorzów

Re: Czy przewrót majowy był potrzebny?

Post autor: Otton III » 04 gru 2010, 17:33

Piłsudski dokonując zamachu stanu miał na widoku dwa cele: przejęcie władzy w kraju w formie autorytarnych rządów sprawowanych przez niego osobiście i wyjście Polski pod jego rządami z politycznego kryzysu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ustrój, polityka zagraniczna”