Plebiscytna Warmii i Mazurach

II Rzeczpospolita – państwo polskie odrodzone w 1918 po 123 latach zaborów.
Nazwa podkreśla ciągłość z I Rzecząpospolitą (1569–1795), zlikwidowaną traktatami rozbiorowymi zawartymi pomiędzy Austrią, Prusami i Rosją w drugiej połowie XVIII wieku (1773–1795). Urzędowym językiem II Rzeczypospolitej był polski, a walutą początkowo marka polska a od 1924 złoty polski.
Awatar użytkownika
Warka
Posty: 1577
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Plebiscytna Warmii i Mazurach

Post autor: Warka » 27 lut 2011, 06:54

O przynależności państwowej Warmii i Mazur miał zadecydować plebiscyt. Nad porządkiem przygotowań czuwały dwie komisje alianckie w Olsztynie i Kwidzynie, przy czym pozostawiono niemiecką policję i organizacje paramilitarne i podobnie jak na Śląsku, bojówki niemieckie szerzyły wśród ludności polskiej terror, którego najgłośniejszym przykładem było zabójstwo polskiego społecznika Bogumiła Linki. Ponadto w Komisjach Sojuszniczych, nadzorujących przeprowadzenie plebiscytu główną rolę odgrywali Anglicy i Włosi. Niestety alianci dość niechętnie odnosili się do ludności polskiej i całkowicie popierali miejscowe władze niemieckie.Plebiscyt odbył się 11 lipca 1920 r., przesądzając o przegranej Polaków i włączeniu tych ziem do Niemiec.

Na porażkę Polski w tym regionie złożyło się kilka przyczyn. Na Warmii i Mazurach brakowało inteligencji polskiej, daleko zaszła germanizacja, zwłaszcza na Mazurach. Rząd polski, zaangażowany w wojnę z Rosją Radziecką, zaniedbywał obowiązku odpowiedniej propagandy na rzecz plebiscytu. Na niekorzyść działała także krytyczna sytuacja państwa polskiego, zagrożonego ofensywą bolszewicką. Polacy z Warmii i Mazur mieli podstawy, by sądzić, że niepodległa Rzeczypospolita szybko upadnie.W dniu 12 sierpnia 1920 r. Rada Ambasadorów Ligi Narodów w Paryżu zatwierdziła wyniki plebiscytu, przyznając Polsce jedynie kilka wsi na Warmii i Mazurach. Północno-wschodnia granica Polski biegła wzdłuż dawnej granicy Prus Wschodnich

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dzieje II Rzeczypospolitej ogólnie”