Paweł Zbawca Piast-Riedelski - kim był?

II Rzeczpospolita – państwo polskie odrodzone w 1918 po 123 latach zaborów.
Nazwa podkreśla ciągłość z I Rzecząpospolitą (1569–1795), zlikwidowaną traktatami rozbiorowymi zawartymi pomiędzy Austrią, Prusami i Rosją w drugiej połowie XVIII wieku (1773–1795). Urzędowym językiem II Rzeczypospolitej był polski, a walutą początkowo marka polska a od 1924 złoty polski.
MarcinP
Posty: 152
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 08 gru 2010, 07:24

Re: Paweł Zbawca Piast-Riedelski - kim był?

Post autor: MarcinP »

Aj moje niedopatrzenie :-)
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Paweł Zbawca Piast-Riedelski - kim był?

Post autor: Artur Rogóż »

Starałem się go znaleźć przez brytyjski www.findmypast.co.uk , ale nie znalazłem go tam. Szukałem po przypuszczalnej dacie jego śmierci - a nawet wcześniej - i doszedłem aż do lat 90-tych, ale wzmianki nie ma. Trzeba głębiej poszukać, a nuż się uda.
Hobbit
Posty: 112
Rejestracja: 14 gru 2010, 04:41

Re: Paweł Zbawca Piast-Riedelski - kim był?

Post autor: Hobbit »

Na Amazonie była jego książka: Polish aspirations, ale już jest niedostępna.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Paweł Zbawca Piast-Riedelski - kim był?

Post autor: Artur Rogóż »

Znalazłem artykuł:
Matters of the moment (statements by Prince Paul Salvator Riedelski-Piast, permanent President of Polish National League on Polish claims to independence)
by Laogh
Citation: The Catholic bulletin, Vol. VIII, pp. 327-330, July, 1918

Nie jest on dostępny online. Trzeba się udać do biblioteki narodowej w Irlandii :-(
Hobbit
Posty: 112
Rejestracja: 14 gru 2010, 04:41

Re: Paweł Zbawca Piast-Riedelski - kim był?

Post autor: Hobbit »

Może w Polsce coś się znajdzie.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Paweł Zbawca Piast-Riedelski - kim był?

Post autor: Artur Rogóż »

Znalazłem stronę po niemiecku wzmiankującą o naszym osobniku: http://www.ordenskunde.info/dtPNA.htm
Szczególnie chodzi o fragment:
The Royal Order of Piast

Dieser Orden wäre angeblich im Jahre 1927 als dynastischer Hausorden der polnisch-königlichen Familie im Exil - mit Unterstützung bzw. Duldung der P.N.A. - gegründet worden. Mit diesem Orden sollten besonders Verdienste um die Befreiung Polens und Litauens, sowie um den "Slavic Commonwealth of Nationes" belohnt werden. Eine Verleihung vor 1970 konnte jedoch nicht nachgewiesen werden. Der aktuelle Großmeister wäre H.R.H. Prince Paul Salvator Piast Riedelski ein direkter Nachkomme des Königs von Polen Charles V. (1540-1627). Die Urkunden sind entweder von ihn unterschrieben, von einem "Count Leopold O.P." (?) oder von Roger Polubinski selber - eine ungewöhnliche Praxis bei einem dynastischen Orden mit regulärem Großmeister.
Hobbit
Posty: 112
Rejestracja: 14 gru 2010, 04:41

Re: Paweł Zbawca Piast-Riedelski - kim był?

Post autor: Hobbit »

Przetłumaczyłem sobie w google, ale wiele to nam nie mówi jak tylko podważa wiarygodność tego księcia.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Paweł Zbawca Piast-Riedelski - kim był?

Post autor: Artur Rogóż »

"O heraldyce i "heraldycznym" snobiźmie" Szymona Konarskiego, który wzmiankuje o Pawle Zbawcy Piast-Riedelski można poczytać w googlebooks: http://books.google.com/books?id=dZMaAA ... CCgQ6AEwAA
Ale tylko fragment.
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Paweł Zbawca Piast-Riedelski - kim był?

Post autor: Otton III »

Ciekawi mnie to, skąd p. Davies wytrzasnął informację o psychicznym niezrównoważeniu Piasta-Riedelskiego i dlaczego przypisuje mu bycie Niemcem.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Paweł Zbawca Piast-Riedelski - kim był?

Post autor: Artur Rogóż »

Sądzę, że Davies doczytał się w brytyjskich dokumentach naturalizacyjnych o pochodzeniu tego "księcia". Prawdopodobnie owy książę pochodził z terenów zaboru pruskiego, a wtedy o pomyłkę nie trudno. Przypisać Polakowi z zaboru niemieckiego obywatelstwo niemieckie. Tak sądzę choć mogę się mylić. Bez poznania szczegółów dokumentów na których opierał się Davies nie da się jednoznacznie określić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dzieje II Rzeczypospolitej ogólnie”