Żandarmeria II RP - ciekawy i nieznany temat

Formowanie Wojska Polskiego odbywało się w skomplikowanej sytuacji politycznej. Natrafiało na poważne trudności natury organizacyjno-kadrowej. Miało dość często charakter improwizowany i spontaniczny. Niekiedy wymuszane było zmieniającymi się warunkami zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi odradzającego się państwa.
Na przełomie października i listopada 1918 gotową formację kadrową stanowiła tylko Polska Siła Zbrojna, złożona z dwóch pułków piechoty i różnych oddziałów pomocniczych.
Zdecydowano się na pobór żołnierzy byłych polskich formacji wojskowych oraz na członków tajnych organizacji.
Możliwości werbunkowe kształtowały się nieźle. Szeregi POW liczyły ponad 30 000 członków. W kraju znajdowało się przeszło 15 000 byłych legionistów i ponad 20 000 żołnierzy zdemobilizowanych w Rosji.
Zasadnicze rezerwy mobilizacyjne stanowili jednak mieszkańcy byłego Królestwa Polskiego i Polacy służący w szeregach obcych armii. W dalszej przyszłości można było liczyć ponadto na żołnierzy służących jeszcze w polskich formacjach wojskowych w Rosji oraz na żołnierzy z Armii gen. Hallera we Francji.
Warka
Posty: 1570
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Żandarmeria II RP - ciekawy i nieznany temat

Post autor: Warka »

Kilka dni temu w Warszawie zakończył się konkurs wiedzy o ŻW, w tym tej z II RP. W składzie komisji - dr Suliński - pionier badania historii polskiej żandarmerii i policji. Do tej pory wykładowca w ich szkole w Mińsku Mazowieckim.

http://zw.wp.mil.pl/archaktual.php?suba ... m=&ucat=2&

Ciekawe czy pojawią się jakieś nowe książki o historii żandarmerii na XX lecie formacji (13 czerwca to ich święto) ?

Część ich kadry zginęła w Katyniu, w 1939 r. nie zdążyli w ramach wojny obronnej osłaniać tyłów, z wyjątkiem ciekawych epizodów na Helu (bunt i aresztowania przez ŻW żołnierzy WP).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wojsko, technika i uzbrojenie”