Kpt. Sablik 5 PPLegionów

Formowanie Wojska Polskiego odbywało się w skomplikowanej sytuacji politycznej. Natrafiało na poważne trudności natury organizacyjno-kadrowej. Miało dość często charakter improwizowany i spontaniczny. Niekiedy wymuszane było zmieniającymi się warunkami zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi odradzającego się państwa.
Na przełomie października i listopada 1918 gotową formację kadrową stanowiła tylko Polska Siła Zbrojna, złożona z dwóch pułków piechoty i różnych oddziałów pomocniczych.
Zdecydowano się na pobór żołnierzy byłych polskich formacji wojskowych oraz na członków tajnych organizacji.
Możliwości werbunkowe kształtowały się nieźle. Szeregi POW liczyły ponad 30 000 członków. W kraju znajdowało się przeszło 15 000 byłych legionistów i ponad 20 000 żołnierzy zdemobilizowanych w Rosji.
Zasadnicze rezerwy mobilizacyjne stanowili jednak mieszkańcy byłego Królestwa Polskiego i Polacy służący w szeregach obcych armii. W dalszej przyszłości można było liczyć ponadto na żołnierzy służących jeszcze w polskich formacjach wojskowych w Rosji oraz na żołnierzy z Armii gen. Hallera we Francji.
Adambik
Posty: 497
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 lis 2010, 22:41

Kpt. Sablik 5 PPLegionów

Post autor: Adambik »

Poszukuje wszelkich informacji o kapitanie Kazimierzu Sabliku, oficerze zawodowym 5 Pułku Piechoty Legionów. Wiem tyle ile znalazłem w Roczniku Oficerskim mianowicie, odznaczony VM 5klasy oraz 4krotnie KW.
Interesuje mnie przebieg jego służby wojskowej, opis wydarzeń, które przyniosły mu zaszczytne odznaczenia. Właściwie to każda informacja będzie dla mnie cenna.
Pewu
Posty: 34
Rejestracja: 07 gru 2010, 22:12

Re: Kpt. Sablik 5 PPLegionów

Post autor: Pewu »

Kpt. Sablik prawdopodobnie służył też w 14 pułku piechoty.
Adambik
Posty: 497
Rejestracja: 24 lis 2010, 22:41

Re: Kpt. Sablik 5 PPLegionów

Post autor: Adambik »

Co nowego?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wojsko, technika i uzbrojenie”