Departament Piechoty Ministerstwa Spraw Wojskowych w latach

Formowanie Wojska Polskiego odbywało się w skomplikowanej sytuacji politycznej. Natrafiało na poważne trudności natury organizacyjno-kadrowej. Miało dość często charakter improwizowany i spontaniczny. Niekiedy wymuszane było zmieniającymi się warunkami zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi odradzającego się państwa.
Na przełomie października i listopada 1918 gotową formację kadrową stanowiła tylko Polska Siła Zbrojna, złożona z dwóch pułków piechoty i różnych oddziałów pomocniczych.
Zdecydowano się na pobór żołnierzy byłych polskich formacji wojskowych oraz na członków tajnych organizacji.
Możliwości werbunkowe kształtowały się nieźle. Szeregi POW liczyły ponad 30 000 członków. W kraju znajdowało się przeszło 15 000 byłych legionistów i ponad 20 000 żołnierzy zdemobilizowanych w Rosji.
Zasadnicze rezerwy mobilizacyjne stanowili jednak mieszkańcy byłego Królestwa Polskiego i Polacy służący w szeregach obcych armii. W dalszej przyszłości można było liczyć ponadto na żołnierzy służących jeszcze w polskich formacjach wojskowych w Rosji oraz na żołnierzy z Armii gen. Hallera we Francji.
Awatar użytkownika
WN_US
Posty: 5
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 17 sie 2012, 09:55
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Departament Piechoty Ministerstwa Spraw Wojskowych w latach

Post autor: WN_US »

Zapraszam Państwa do zapoznania się z naszą pozycją wydawniczą:

JAN PILŻYS
Departament Piechoty Ministerstwa Spraw Wojskowych w latach 1921-1939.

W historiografii powstała rzecz paradoksalna – Departament Piechoty nie doczekał się na swój temat wyczerpującego opracowania. Publicyści zajmowali się nim jedynie w kontekście zagadnień eksponujących Wojsko Polskie w latach 1921-1939. Skłoniło to autora do napisania brakującej monografii. Jej tematem uczynił działalność, warunki oraz dorobek Departamentu Piechoty w latach 1921-1939. Treść publikacji obejmuje funkcjonowanie departamentu, począwszy od przekształcenia Sekcji Piechoty Departamentu I Broni Głównych i Wojsk taborowych w Departament I Piechoty (od 1927 Departament Piechoty), do jego rozwiązania w 1939 roku.

http://www.us.szc.pl/main.php/katalog_w ... 70&ks=2039
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wojsko, technika i uzbrojenie”