NSZ - Władysław KOŁACIńSKI "Żbik" -bohater czy agent?

1 września 1939 nazistowskie Niemcy napadają na Polskę. Armia broniąca granic stawia opór, jednocześnie czekając na pomoc sojuszników, którzy niebawem deklarują wojnę Rzeszy. Pomoc jednak nie nadchodzi, dodatkowo 17 września wojsko ZSRR wkracza na tereny wschodniej Polski. Przy olbrzymiej dysproporcji sił, Polska przegrywa kampanię wrześniową.
Husarz
Posty: 803
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

NSZ - Władysław KOŁACIńSKI "Żbik" -bohater czy agent?

Post autor: Husarz »

Szukam partnerów do dyskusji na temat wspomnień zawartych w książce Wł. Kołacińskiego "Między młotem a swastyką". Był dowódcą największego oddziału partyzanckiego NSZ działającego w woj. kieleckim.
Odnośnie zawartych tam wspomnień mam wiele wątpliwości. Mnie interesuje konkretnie działalność tego oddziału.
Pewu
Posty: 34
Rejestracja: 07 gru 2010, 22:12

Re: NSZ - Władysław KOŁACIńSKI "Żbik" -bohater czy agent?

Post autor: Pewu »

Gdybyś podzielił się swymi wątpliwościami, moglibyśmy podyskutować.
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: NSZ - Władysław KOŁACIńSKI "Żbik" -bohater czy agent?

Post autor: Husarz »

Oddział Kołacińskiego wszedł w skład Brygady Świętokrzyskiej. Może przynajmniej ten okres działalności oddziału Kołacińskiego jest komuś bliżej znany. Szczególnie interesuje mnie sprawa podejrzeń o utrzymywanie kontaktów z Gestapo, współdziałanie na linii NSZ - AK, NSZ - BCh, zwalczanie partyzantki komunistycznej (polskiej i radzieckiej).
Pewu
Posty: 34
Rejestracja: 07 gru 2010, 22:12

Re: NSZ - Władysław KOŁACIńSKI "Żbik" -bohater czy agent?

Post autor: Pewu »

Myślę, że krótki okres pobytu ''Żbika'' w strukturach BŚ został już zbadany dokładnie. Ustosunkuję się do jego współpracy z Niemcami. A więc pamiętajmy, że Polska w opisywanym okresie miała dwóch okupantów, dwóch wrogów-III Rzeszę i ZSRR. W 1944 roku już raczej nikt nie miał wątpliwości, iż III Rzesza z tej wojny zwycięsko wyjść nie może. A na nasze ziemie wkraczały Sowiety. W kraju działała bolszewicka agentura- PPR i AL. Niektórzy d-cy oddziałów partyzanckich, najczęściej z NSZ-u, w tym i ''Żbik'' podejmowali więc strategiczną współpracę z Niemcami w celu niszczenia coraz silniejszych wpływów bolszewickich. Jeśli działania te nie dotykały Polaków-patriotów, a jedynie komunistów, to moim skromnym zdaniem absolutnie nie zasługują na potępienie. Wręcz przeciwnie. ''Żbik'' był realistą-wiedział, że Niemcy stoją już na skraju przepaści, a że chcieli pomóc w walce z bolszewicką agenturą...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kampania wrześniowa”