Najlepsi dowódcy polscy Kampanii Wrześniowej

1 września 1939 nazistowskie Niemcy napadają na Polskę. Armia broniąca granic stawia opór, jednocześnie czekając na pomoc sojuszników, którzy niebawem deklarują wojnę Rzeszy. Pomoc jednak nie nadchodzi, dodatkowo 17 września wojsko ZSRR wkracza na tereny wschodniej Polski. Przy olbrzymiej dysproporcji sił, Polska przegrywa kampanię wrześniową.
ziomeka
Posty: 443
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 01 cze 2010, 03:37

Najlepsi dowódcy polscy Kampanii Wrześniowej

Post autor: ziomeka »

Jak tytuł wskazuje proponuję małą dyskusję o zdolnościach dowódczych polskiego wojska i poszczególnych armii podczas wojny obronnej 39 roku zarówno na froncie zachodnim jak i wschodnim. Do dzieła...
stach
Posty: 496
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Re: Najlepsi dowódcy polscy Kampanii Wrześniowej

Post autor: stach »

Może rola gen. Kutrzeby była trochę przeceniona, ale dawała wielkie nadzieje.
gen. Szyling 3x wyciągał swoje jednostki z okrążenia :-). Prezydent Warszawy St. Starzyński bronił swego miasta. maj. H. Sucharski dowodził obroną Westerplatte (słyszałem, że już po kilku godzinach, czy dniach chciał się poddać).
Marshal
Posty: 268
Rejestracja: 11 gru 2010, 04:54

Re: Najlepsi dowódcy polscy Kampanii Wrześniowej

Post autor: Marshal »

Wielu było świetnych dowódców podczas wojny. Wartym szczególnego podkreślenia jest to, że ludzie ci w tak tragicznych momentach stanęli z bronią w reku by bronić niepodleglści naszej Ojczyzny. Czy my dzisiaj, gdyby wybuchla wojna - moglibysmy wstapic do wojska (bez najmniejszych oporow) i walczyc na smierc i zycie? Dobrze sie mowi; ten dowodca byl dobry, ten zly a w efekcie nikt nie patrzy na tlo wydarzen, na codzienna konspiracje na ciagle oszukiwanie, nawet wlasnej rodziny (przed dekonspiracja). Naprawde wielu bylo dobrych dowodcow, o ktorych dzisiaj juz nikt praktycznie nie pamieta, poza tym mowimy o dowodcach, a sami zolnierze ktorzy zostawili swoje rodziny i poszli na wojne, walczyc na smierc i zycie - za bialo- czerwona(...) - czasem oni decydowali wiecej niz sami dowodcy!!!
ziomeka
Posty: 443
Rejestracja: 01 cze 2010, 03:37

Re: Najlepsi dowódcy polscy Kampanii Wrześniowej

Post autor: ziomeka »

Według mnie generał Kutrzeba - jako chyba jedyny miał spójną i logiczną koncepcję przeprowadzenia operacji i w zasadzie ją zrealizował - Niemcy musieli wstrzymać natarcie na Warszawę.
MarcinP
Posty: 152
Rejestracja: 08 gru 2010, 07:24

Re: Najlepsi dowódcy polscy Kampanii Wrześniowej

Post autor: MarcinP »

Dla mnie Gen. Filipowicz d-ca Wołyńskiej Brygady Kawalerii, która pod Mokrą 1 wrześna walczyła z 4 Dywyzją Pancerną.
Hobbit
Posty: 112
Rejestracja: 14 gru 2010, 04:41

Re: Najlepsi dowódcy polscy Kampanii Wrześniowej

Post autor: Hobbit »

Kapitan Władysław Raginis, gen. Kutrzeba i wielu innych
Adambik
Posty: 497
Rejestracja: 24 lis 2010, 22:41

Re: Najlepsi dowódcy polscy Kampanii Wrześniowej

Post autor: Adambik »

Polscy dowódcy walczyli w ciężkich warunkach. Przytłaczająca przewaga Niemców z góry skazywała nas na porażkę. Jedynym dowódcą który przeprowadził w miarę udany manewr zaczepny to Kutrzeba, ale gdyby nie niekompetencja Rydza-Śmigłego to Kutrzeba zaatakowałby parę dni prędzej a wtedy bitwa nad Bzura potoczyłaby się inaczej. Cenie również Kleeberga, Steyera, Dąbka, Raginisa i wielu innych za walkę do końca. Sytuacja strategiczna we wrześniu nie pozwoliła na pokazanie pełni swoich zdolności. Jak już mówiłem, najwyżej cenie Kutrzebę za śmiały manewr ofensywny.
naiwniak
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2010, 17:47

Re: Najlepsi dowódcy polscy Kampanii Wrześniowej

Post autor: naiwniak »

Ja tylko dodam ze maj. Sucharski (obrońca Westerplatte) po oddaniu sie do niewoli nie został przez Niemców pozbawiony szabli oficerskiej - w gescie uznania, za wspaniałą postawe. Jest to jedyny znany mi taki przypadek w tej wojnie - choc szczerze mowiac nie szukalem innych informacji, wiec prawdopodobnie sie myle.
historyk
Posty: 331
Rejestracja: 19 lis 2010, 20:35

Re: Najlepsi dowódcy polscy Kampanii Wrześniowej

Post autor: historyk »

Muszę cę rozczarować. Mjr Sucharski załamał się psychicznie już w dniu 02.09.39.
Faktycznym dowódcą obrony Westerplatte był od tego momentu zastępca dowódcy kpt. Dąbrowski. Tylko jego postawa zapewniła aż 7 dniową obronę. Jego honorowy postępek i zaprzysiężenie pozostałych pozostawiły prawdę nieznaną.
naiwniak
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2010, 17:47

Re: Najlepsi dowódcy polscy Kampanii Wrześniowej

Post autor: naiwniak »

Słyszę o tym po raz pierwszy, wiec trudno mi się ustosunkować. Ale w takiej sytuacji można by się pokusić o stwierdzenie, ze wszelkie honory przyznane mjr. Sucharskiemu należne są tak naprawdę kpt. Dąbrowskiemu i to jego powinniśmy tutaj wypisać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kampania wrześniowa”