Wojna obronna Polski

1 września 1939 nazistowskie Niemcy napadają na Polskę. Armia broniąca granic stawia opór, jednocześnie czekając na pomoc sojuszników, którzy niebawem deklarują wojnę Rzeszy. Pomoc jednak nie nadchodzi, dodatkowo 17 września wojsko ZSRR wkracza na tereny wschodniej Polski. Przy olbrzymiej dysproporcji sił, Polska przegrywa kampanię wrześniową.
Awatar użytkownika
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4711
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Wojna obronna Polski

Post autor: Artur Rogóż » 09 lis 2011, 17:32

Wojna obronna Polski - Atak na Polskę nastąpił bez wypowiedzenia wojny. Dnia 1 września o godzinie 4 45 lotnictwo niemieckie zbombardowało lotniska, węzły komunikacyjne i poszczególne ośrodki miejskie. Pancernik „Schleswig – Holstein” rozpoczął ostrzeliwanie Westerplatte. Jednostki wojskowe przekroczyły granice państwa polskiego od strony Śląska, Moraw i Słowacji. Trzecia Rzesza skierowała przeciwko Polsce równowartość 61 dywizji, liczących łącznie ok. 1,5 miliona żołnierzy, w tym wszystkie swoje wojska pancerne i zmotoryzowane. Rzucono również prawie całą Luftwaffe. Polska mogła przeciwstawić tej nawale tylko 21 dywizji piechoty, 8 brygad kawalerii i 1 brygadę zmotoryzowaną; łącznie w pierwszym rzucie ok. 850 tys. żołnierzy, znacznie gorzej uzbrojonych i wyposażonych.
Skazany...
http://www.historia-polski.info/86-wojn ... na_polski/

Rafał
Posty: 4
Rejestracja: 01 mar 2012, 15:01

Re: Wojna obronna Polski

Post autor: Rafał » 01 mar 2012, 15:36

Nie szerzyć niewiedzy. Wojsko polskie we wrześniu było nowoczesną armią a nie jakąś zbieraniną. Po pierwsze wojna rozpoczęła się od zbombardowania Wielunia już o godz. 4.15 jeśli dobrze pamiętam ta raz. Jeśli chodzi o dywizje to należy je podzielić na piechoty, kawalerii, pancerne, zmotoryzowane i wtedy okaże się, że dysproporcje nie były aż takie duże. W przypadku Polski to zawiniła oczywiście późno ogłoszona mobilizacja a to ze względu na prośbę naszych sojuszników. Spowodowało to, że wielu rezerwistów nie dotarło na miejsce.

major Koenig
Posty: 48
Rejestracja: 08 mar 2011, 23:29

Re: Wojna obronna Polski

Post autor: major Koenig » 22 kwie 2012, 02:25

No jasne, była mega nowoczesna i taka super że po tygodniu nie wiedziała co sie dzieje w ogóle wokół niej...
Nie było czołgów, samolotów mało i przestarzałe, zero zmechanizowania piechoty, przestarzałe dotkryny i dowodzenie, brak pojęcia o nowoczesnej wojnie, brak floty itd. ....
Polska armia była bitna i wytrzymała w boju, miała wysokie morale ale sprzętowa i organizacyjnie była na poziomie 1918 roku!!!
Była na początku przezbrajania i reorganizacji, ale daleko jej jeszcze było do standartów wielu armii...
Co z tego,ze na papierze nie wyglądała tak źle i była liczna jak była niedozbrojona i archaicznie dowodzona. Zobacz sobie jaką siłą ognia dysponowała przykładowa dywizja niemiecka a polska!!!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kampania wrześniowa”