Legenda wyjaśniająca nazwę Krakowa

Od najdawniejszych czasów Słowianie zamieszkiwali ziemie położone na północ od Sudetów i Karpat. Zachodnią granicę terenów słowiańskich stanowiły rzeki : Odra i Nysa Łużycka. Na północy Słowianie osiągali wybrzeża Morza Bałtyckiego pomiędzy ujściem Odry i Wisły. Pierwotne puszcze wzdłuż jezior między dolnym biegiem Wisły i Niemna oddzielały Słowian od ich sąsiadów Prusów i Litwinów. Na wschodzie siedziby Słowian docierały do środkowego Dniepru.
Awatar użytkownika
HistoriaPolski.eu
Posty: 1533
Rejestracja: 28 maja 2011, 09:14

Legenda wyjaśniająca nazwę Krakowa

Post autor: HistoriaPolski.eu » 10 cze 2011, 05:00

Legenda wyjaśniająca nazwę Krakowa

Awatar użytkownika
Anna
Posty: 163
Rejestracja: 01 cze 2011, 17:11

Re: Legenda wyjaśniająca nazwę Krakowa

Post autor: Anna » 10 cze 2011, 17:40

Po powrocie na ziemie polskie został królem. Miał dwóch synów (Kraka II i Lecha II) i jedną córkę. Jego synowie mieli zabić groźnego smoka wawelskiego, a jeden z nich przez zawiść zabił brata[1]. Inna legenda podaje, że sam Krak był pogromcą smoka[2]. Córka stała się bohaterką legendy "O Wandzie, która nie chciała Niemca"[3].

Z opisem pogrzebu Kraka łączy się wzmianka o założeniu Krakowa. Podanie o Kraku przypomina nieco podanie o czeskim Kroku, a motyw walki ze smokiem został prawdopodobnie zaczerpnięty z legendy o świętym Jerzym, choć zaliczana do najstarszych podań polskich, legenda zawiera ślady wydarzeń VII i VIII-wiecznych. Po śmierci Kraka usypano mu kopiec, gdzie według legend jest zasypany.
Mieszkańcy Krakowa nosili ziemię w rękawach, stąd powstało święto Rękawki, a kopiec nazwano Kopcem Kraka lub Krakusa.
W dowód uznania dla Kraka seniora po jego śmierci rozpoczęto budowę miasta na skale, w której mieszkał "całożerca". Jak podaje Kadłubek miasto nazwano Gracchovia (Kraków) i tak długo wypełniano obrzędy pogrzebowe po zmarłym królu, póki nie skończono ostatniego budynku.
Mistrz Wincenty notuje też, że nazwę miasta Kraków niektórzy wywodzą od krakania kruków, które zleciały się by żerować na ciele "całożercy".

IsabellaK
Posty: 529
Rejestracja: 07 cze 2011, 14:50

Re: Legenda wyjaśniająca nazwę Krakowa

Post autor: IsabellaK » 17 lip 2011, 17:58

Slowo Krak Krake pochodzi z jezyka Norweskiego do dzisiaj wiele osob w Norwegii posiada to nazwisko.
Istnieje takze legenda o wikingu Krake , ktory podrozowal zeby znalezc nowy lad.
Wikingowie mieli zwyczaj ,ze najstarszy syn zostawal z rodzicami a mlodsi udawali sie na nowe tereny gdzie zakladali rodziny. Mialo to zapobiegac bratobojczej walce o spadek i ojcowizne.
W zwyczaju tym bylo ,takze ze bracia mieli nigdy nie wracac do domu.

IsabellaK
Posty: 529
Rejestracja: 07 cze 2011, 14:50

Re: Legenda wyjaśniająca nazwę Krakowa

Post autor: IsabellaK » 17 lip 2011, 17:59

Legenda o Kraku jest z VIII / IX wieku.

Gerd
Posty: 36
Rejestracja: 20 cze 2013, 14:11

Re: Legenda wyjaśniająca nazwę Krakowa

Post autor: Gerd » 20 cze 2013, 15:47

Nie od rzeczy byłoby dobrze przedyskutować, ze nazwa pochodzi od wieży obronnej. Wchodziło się do takiej obszernej i wielopiętrowej wieży po przeszło 5 metrowej drabinie. W czasach przedsłowiańskich przechodził tamtędy szlak handlowy. Takie "kraki" znaleziono na wielu innych terenach. Wanda i Wandalowie a także nazywanie Mieszka I przez współczesnych jemu, królem wandalów. A syna jego królem Gotów i Słowian.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Czasy przed powstaniem państwa polskiego ogólnie”