8 maja 1943 r. Zbrodnia w Nalibokach

Klęska kampanii wrześniowej rozpoczęła najciemniejszy okres historii Polski. III Rzesza szybko rozpoczęła wdrażanie polityki terroru i eksterminacji ludności żydowskiej, w ślad za którą miały pójść kolejne ”niższe” rasy. Olbrzymie prześladowania czekały też tych, którzy znaleźli się po radzieckiej stronie granicy.
Warka
Posty: 1570
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

8 maja 1943 r. Zbrodnia w Nalibokach

Post autor: Warka »

Tym razem to nie Niemcy, Rosjanie czy UPA dokonali zbrodni na ludności polskiej. Wszystko wskazuje na to, że był to partyzancki odział... Żydów kolaborujący z sowietami pod dowództwem Tewje Bielskiego. W USA powstał nawet film gloryfikujący jego wojenną działalność.
Wieś Naliboki, leżąca dziś w obwodzie mińskim Białorusi, w okresie międzywojennym znajdowała się na obszarze województwa nowogródzkiego II Rzeczypospolitej. We wrześniu 1939 r., miejscowość licząca wówczas według różnych źródeł od 3 do 4 tys. mieszkańców, trafiła pod okupację sowiecką.

Począwszy od 1942 r., na wieś zaczęły napadać bandy rabunkowe rekrutujące się z rozbitych przez Niemców oddziałów sowieckich, ukrywających się w okolicznych lasach. W celu obrony miejscowej ludności przed atakami, w sierpniu 1942 r. powołano w Nalibokach niewielki oddział samoobrony pod dowództwem Eugeniusza Klimowicza. Wielu z jej członków od dawna działało w konspiracji w ZWZ-AK.

W lasach Puszczy Nalibockiej stacjonowała w tym czasie sowiecka partyzantka, której dowództwo chciało podporządkować sobie lokalną samoobronę, do czego jednak, mimo prowadzonych rozmów, nie doszło. Zawarto jedynie porozumienie, na mocy którego partyzanci sowieccy i członkowie samoobrony mieli zaniechać wzajemnych napadów.

Mimo tych ustaleń, 8 maja 1943 r. oddziały radzieckich partyzantów na czele z Pawłem Gulewiczem z tzw. Brygady Stalina, wkroczyły do wsi. W skład oddziału wchodziła grupa osób pochodzenia żydowskiego, prowadzona prawdopodobnie przez Tewje Bielskiego. Był on znanym w Puszczy Nalibockiej przywódcą żydowskiego oddziału partyzanckiego, tzw. Otriad Bielskich, współpracującego z sowietami przeciwko Polsce.

Napastnicy zatrzymywali głównie mężczyzn i rozstrzeliwali nieopodal domów pojedynczo lub w kilku- i kilkunastoosobowych grupach. Z domów zabierano odzież, buty, żywność, z zagród - konie i bydło.

Część bandytów była wyposażona w pochodnie-rury z łatwopalną substancją. Spalono kościół wraz z dokumentacją parafialną, szkołę, budynek gminy, pocztę, remizę oraz część domów mieszkalnych.

Podczas trwającego ok. 2-3 godzin ataku zabito ok. 130 osób, przeważnie mężczyzn, ale wśród ofiar były również kobiety i dzieci. Według źródeł sowieckich zginęło 250 osób, a sama akcja określona została jako „skuteczne rozbicie niemieckiego garnizonu samochowy” (samoobrony). Późniejsze badania przez historyków nie potwierdzają jednak obecności Niemców.

6 sierpnia 1943 r. wieś została ponownie spacyfikowana, tym razem przez oddziały niemieckie, a jej mieszkańców wywieziono w głąb Rzeszy na roboty przymusowe.

Dowódca samoobrony, Eugeniusz Klimowicz, oskarżony o udział w zabójstwach partyzantów radzieckich, wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie z dnia 19 października 1951 r., został skazany na karę śmierci, zamienioną następnie na karę dożywotniego więzienia.

W 1957 r. Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok i sprawę przekazał do ponownego rozpoznania. Prokuratura, po sprawdzeniu linii obrony Klimowicza, umorzyła postępowanie wobec braku dowodów winy.

W marcu 2001 r., Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Łodzi, na wniosek Kongresu Polonii Kanadyjskiej, rozpoczęła śledztwo w sprawie zbrodni popełnionych przez partyzantów radzieckich w Nalibokach, w tym domniemanego udziału w niej osób pochodzenia żydowskiego. Na 80 dotychczas przesłuchanych świadków masakry kilkunastu rozpoznało wśród atakujących osoby narodowości żydowskiej.

W 2008 r. w USA został nakręcony film pt. „Opór”, traktujący o partyzantach Tewje Bielskiego i gloryfikujący ich działalność.

Paweł Brojek
Źródło: naszawitryna.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Państwo podziemne i okupacja”