Powstanie Warszawskie-jak je oceniacie?

Klęska kampanii wrześniowej rozpoczęła najciemniejszy okres historii Polski. III Rzesza szybko rozpoczęła wdrażanie polityki terroru i eksterminacji ludności żydowskiej, w ślad za którą miały pójść kolejne ”niższe” rasy. Olbrzymie prześladowania czekały też tych, którzy znaleźli się po radzieckiej stronie granicy.
major Koenig
Posty: 48
Rejestracja: 08 mar 2011, 23:29

Powstanie Warszawskie-jak je oceniacie?

Post autor: major Koenig » 20 sie 2012, 07:15

Niedawno mineła kolejna rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, więc naszła mnie refleksja, czy było ono potrzebne, czy to tylko zwykła zbrodnia na młodych ludziach? Czy to piekny zryw patriotyczny czy polityczna zagrywka?
Moim zdaniem powstanie nic nie wniosło a tylko przyczyniło się do zniszcenia naszej stolicy i śmierci wielu ludzi. Ponadto upewniło Stalina w przekonaniu, że AK trzeba zlikwidować bo nie da się ich zreformować....

stedar
Posty: 2
Rejestracja: 24 wrz 2012, 18:34

Re: Powstanie Warszawskie-jak je oceniacie?

Post autor: stedar » 09 paź 2012, 23:09

Moi drodzy - być może macie rację ,ale w znaczeniu dziejowym proces państwowotwórczy stymulują mity - te dobre i niestety te nie dobre także.Trwa wiec mit Grunwaldu i Wiednia , ale także mity naszych powstań - także warszawskiego.
O ile w procesie krótkotrwałym jest to wydarzenie zdecydowanie tragiczne i okupione strasznymi ofiarami to myślę , że w procesie długofalowym zapisze się jako wydarzenie wybitnie pozytywne jako element podtrzymujący państwo.
Mit bowiem jest niezbędny w budowie i utrzymaniu Państwa.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Państwo podziemne i okupacja”