Bunkry wartownicze

Atak wojsk niemieckich na Polskę, który nastąpił 1 września roku 1939 był szokiem dla wszystkich, ponieważ nie było nikogo, kto byłby na to przygotowany. Wszystkie polskie jednostki wojskowe znajdowały się akurat w fazie przezbrojenia i rozbudowy. Niektóre jednostki zostały dosłownie parę miesięcy wcześniej przeniesione na obszary Wielkiej Brytanii i tam były poddawane ćwiczeniom usprawniającym. W związku z tym wojsko polskie posiadało znikome zapasy broni, jednostek wodnych czy powietrznych. Jednak w trakcie działań wojennych Polska uzyskała od swoich zachodnich sojuszników sporo nowoczesnego sprzętu. Mimo słabego uzbrojenia, polska armia była całkiem nieźle wyszkolona i doświadczona np. polscy lotnicy biorący udział w licznych potyczkach na terenie Europy i Afryki. Podczas II wojny światowej wojsko polskie zostało podzielone na 3 zasadnicze formacje bojowe. Były to: Wojska Lądowe, Lotnictwo i Marynarka Wojenna.
Adambik
Posty: 497
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 lis 2010, 22:41

Bunkry wartownicze

Post autor: Adambik »

Czy istnieją jakieś materiały - strony internetowe poruszające tematykę bunkrów wartowniczych? Szczególnie tych małych - 1 osobowych jak ten na załączonym zdjęciu?
Przy okazji czy ktoś może powiedzieć coś więcej o tego typu bunkrze? Jakie było jego zastosowanie, czy posiadał kamuflaż, czy może ma ktoś rysunki techniczne/plany? interesuje mnie wszystko na temat tego typu bunkrów wartowniczych. Dziękuję za każdą pomoc!

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wojsko, technika i uzbrojenie”