Broń piechoty 1939

Atak wojsk niemieckich na Polskę, który nastąpił 1 września roku 1939 był szokiem dla wszystkich, ponieważ nie było nikogo, kto byłby na to przygotowany. Wszystkie polskie jednostki wojskowe znajdowały się akurat w fazie przezbrojenia i rozbudowy. Niektóre jednostki zostały dosłownie parę miesięcy wcześniej przeniesione na obszary Wielkiej Brytanii i tam były poddawane ćwiczeniom usprawniającym. W związku z tym wojsko polskie posiadało znikome zapasy broni, jednostek wodnych czy powietrznych. Jednak w trakcie działań wojennych Polska uzyskała od swoich zachodnich sojuszników sporo nowoczesnego sprzętu. Mimo słabego uzbrojenia, polska armia była całkiem nieźle wyszkolona i doświadczona np. polscy lotnicy biorący udział w licznych potyczkach na terenie Europy i Afryki. Podczas II wojny światowej wojsko polskie zostało podzielone na 3 zasadnicze formacje bojowe. Były to: Wojska Lądowe, Lotnictwo i Marynarka Wojenna.
MarcinP
Posty: 152
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 08 gru 2010, 07:24

Re: Broń piechoty 1939

Post autor: MarcinP »

Marshal pisze:I drugi gość ci tez dziękuje za miłą konwersację :P

A tak dla ciekawostki: porównanie w nasycenie bronią maszynową naszego pułku ułanów, i jego niemieckiego odpowiednika (mniej - więcej) batalionu piechoty piechoty:

pułk ułanów: rkm - 17 szt. ckm - 12 szt.

niemiecki baon piechoty: rkm. - 36 szt. ckm - 8 szt.

pzdr.
Co do tych 12 ckm-ów to zgoda, ale przypomnij mi jak to było z tymi rkm-ami, nie mogę się za Chiny Ludowe doliczyć aż 5?
Marshal
Posty: 268
Rejestracja: 11 gru 2010, 04:54

Re: Broń piechoty 1939

Post autor: Marshal »

Tzn.? 17 rkm. wz. 28, po 3-4 na szwadron,.To akurat są dane z nielubianego przeze mnie M. Palucha. Za to znacznie ciekawiej przedstawia się sprawa porównania siły ognia polskiego i niemieckiego pp.:

pułk polski (3594 żołnierzy): rkm. - 87 szt., ckm. - 36 szt.
pułk niemiecki (2770 żołnierzy): rkm. - 90 szt., ckm - 36 szt.

A więc niemal po równo !
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wojsko, technika i uzbrojenie”