Polskie mundury w Finlandzkiej Armii Ludowej

Atak wojsk niemieckich na Polskę, który nastąpił 1 września roku 1939 był szokiem dla wszystkich, ponieważ nie było nikogo, kto byłby na to przygotowany. Wszystkie polskie jednostki wojskowe znajdowały się akurat w fazie przezbrojenia i rozbudowy. Niektóre jednostki zostały dosłownie parę miesięcy wcześniej przeniesione na obszary Wielkiej Brytanii i tam były poddawane ćwiczeniom usprawniającym. W związku z tym wojsko polskie posiadało znikome zapasy broni, jednostek wodnych czy powietrznych. Jednak w trakcie działań wojennych Polska uzyskała od swoich zachodnich sojuszników sporo nowoczesnego sprzętu. Mimo słabego uzbrojenia, polska armia była całkiem nieźle wyszkolona i doświadczona np. polscy lotnicy biorący udział w licznych potyczkach na terenie Europy i Afryki. Podczas II wojny światowej wojsko polskie zostało podzielone na 3 zasadnicze formacje bojowe. Były to: Wojska Lądowe, Lotnictwo i Marynarka Wojenna.
Kazik36
Posty: 338
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 22 lut 2011, 06:05

Re: Polskie mundury w Finlandzkiej Armii Ludowej

Post autor: Kazik36 »

Na szczegółach umundurowania się zupełnie nie znam, ale na zdjęciu na dole widać naramiennik, żołnierz na górnym zdjęciu (lewy - dół) chyba też ma naramiennik. Jeżeli zatem nie są to nasze płaszcze, to chyba radzieckie - przynajmniej typowe - też nie, bo w tym czasie pagony były jeszcze dla radzieckich burżuazyjną, klasowo obcą ozdóbką. Poprawcie mnie jeżeli się mylę.
Chyba, że autorom strony się pomieszało i np. na dolnym zdjęciu jest żołnierz jednego z terytorialnych korpusów strzelców ACz - łotewskiego, estońskiego czy litewskiego (może jeszcze w okresie przejściowym, bo im także odcinali pagony). Trochę mi to przypomina płaszcz łotewski, ale dalece nijakim ekspertem jestem ci ja...

A jak pasy i szelki? Wyglądają na radzieckie z tego okresu?
Marshal
Posty: 268
Rejestracja: 11 gru 2010, 04:54

Re: Polskie mundury w Finlandzkiej Armii Ludowej

Post autor: Marshal »

Na górnym zdjęciu, osobnik siedzący z tyłu ma płaszcz, którego nie rozpoznaję. Te dwurzędowe to jak się mają do naszych, oficerskich, starszego wzoru? Chyba nie bardzo, ale to może jakiś nasz demobil jeszcze z 1920 roku? Bo nie mam tabel pod ręką teraz. Poza tym autorzy nie napisali, że na zdjęciach są polskie płaszcze. To po prostu jedyne zdjęcia FAL, jakie w necie udało się znaleźć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wojsko, technika i uzbrojenie”