Strona 1 z 2

Polskie mundury w Finlandzkiej Armii Ludowej

: 09 kwie 2011, 04:07
autor: Kazik36
Podczas „wojny zimowej” marionetkowy rząd Kuusinena „z Terijoki” , próbował organizować swoją własną armię (tzn. dokładnie Stalin próbował utworzyć „swoje” wojska finlandzkie). Z tego co się orientuję miała być ona umundurowana w zdobyczne polskie mundury. Tak np. w poście o Ludowej Armii Finlandii na stronie http://www.ww2f.com/wwii-general/9863-w ... 940-a.html

Będę wdzięczny za jakiekolwiek dalsze informacje o wykorzystaniu polskich mundurów przez FAL.

Re: Polskie mundury w Finlandzkiej Armii Ludowej

: 09 kwie 2011, 04:08
autor: Adambik
People's Army's uniforms were different from the Red Army ones. They consisted mostly of items that came from the captured Polish Army stocks

Interesujące. Jesteś może zarejestrowany na tamtym forum? Jeśli tak, to zapytaj się o źródło owych informacji. A najlepiej o jakieś zdjęcia.

Re: Polskie mundury w Finlandzkiej Armii Ludowej

: 09 kwie 2011, 04:08
autor: Kazik36
Niestety, nic się do tej pory nowego (oprócz ogólników) nie dowiedziałem - stąd mój post. Pamiętam tylko, że kiedyś postać żołnierza FAL w mundurze mignęła mi na jakimś programie dokumentalnym o "wojnie zimowej". Także jakieś zdjęcia chyba są. Nie jestem jednak w tej chwili w stanie nawet sobie przypomnieć czy to był program angielsko-, rosyjsko-, czy polskojęzyczny.

Re: Polskie mundury w Finlandzkiej Armii Ludowej

: 09 kwie 2011, 04:09
autor: Adambik
Znalezione w necie:
December 21, 1939
Terijoki: in honour of Stalin's birthday, Otto Wille Kuusinen's 'Finnish People's Government' holds a meeting and a parade of the 'Finnish People's Army'.

Możliwe, że jakieś materiały fotograficzne się zachowały.

Tutaj też pojawia się informacja o polskich mundurach:
The Peoples Army were given originally Polish uniforms, which the Red Army had captured when they invaded the already defeated Poland. After the Winter War the "Finnish Peoples Army" was quietly disbanded.
Z forum: http://forum.starwreck.com/viewtopic.ph ... a&start=30

Re: Polskie mundury w Finlandzkiej Armii Ludowej

: 09 kwie 2011, 04:10
autor: Kazik36
Chyba w książce W. R.Trotter, Mroźne piekło. Radziecko-fińska wojna zimowa 1939-1940, jest wzmianka o tym, że defilady FAL filmowano dla celów propagandowych, zatem jakieś zdjęcia czy filmy są na pewno. Przeszukuję internet, ale do tej pory bezskutecznie.

Re: Polskie mundury w Finlandzkiej Armii Ludowej

: 09 kwie 2011, 04:11
autor: MichałK
Kazik36 pisze:Chyba w książce W. R.Trotter, Mroźne piekło. Radziecko-fińska wojna zimowa 1939-1940, jest wzmianka o tym, że defilady FAL filmowano dla celów propagandowych, zatem jakieś zdjęcia czy filmy są na pewno. Przeszukuję internet, ale do tej pory bezskutecznie.

Takie filmy istnieją ale nie kojarze czy są w necie.
Z tego co pamietam to pododziały fińskiej armii ludowej składały się z głównie Karelów,oraz potomków emigrantów fińskich,liczyły kilka tysięcy ludzi (do 8 tysięcy?)i miały być siłą zbrojną rządu Kuusinena. Z tego co kojarze to na zdjęciach byli w kożuszkach.

Re: Polskie mundury w Finlandzkiej Armii Ludowej

: 09 kwie 2011, 04:11
autor: Kazik36
Potwierdzenie o używaniu polskich mundurów znalazłem na rosyjskiej stronie . Tamże troszeczkę więcej o tych oddziałach. Nadal nigdzie nie mogę znaleźć ilustracji, zdjęć itp. http://www.winterwar.ru/history.htm

Re: Polskie mundury w Finlandzkiej Armii Ludowej

: 09 kwie 2011, 04:12
autor: Marshal
A ja na stronie http://www.jp4.narod.ru/index/pol_inf/b ... odegda.htm, znalazłem coś takiego:
"Вся форма солдат и командиров ФНА была цвета хаки и изготовлялась из сукна. Некоторые историки считают, что форма была полностью трофейной польской формой захваченной в 1939 г на складах в Белостоке, но это абсолютно не верно. Из формы было заимствованы только шинели."

Wynika z tego, iż faktycznie, paru historyków twierdziło, że używano polskich mundurów ze składów w Białymstoku, lecz autorzy strony twierdzą, że używano jedynie płaszczy. W dalszej części tekstu jest dość dokładnie opisane umundurowanie, bez polskich elementów. Ilustracji w tym tekście brak.
Są za to zdjęcia na podanym przez Ciebie Bruno portalu (http://www.winterwar.ru/finnrar.htm). Ja pół nocy szukałem gdzie indziej, żeby wrócić do tego samego ;)

Jak z poniższego wynika, oficerowie FAL nosili płaszcze oficerskie starego wzoru, dwurzędowe, ten z tyłu ma też jednorzędowy. Szeregowych nie znalazłem. Voila:
http://www.winterwar.ru/foto/fna.jpg http://www.winterwar.ru/foto/fna1.jpg

W armii tej służyło 66,34% Finów, 26,74% Karelów и 6,92% pozostałych, w tym Rosjan (FAL miała spore braki w kadrze oficerskiej). Uzbrojenie i umundurowanie dostarczyli Rosjanie zgodnie z artykułem VI traktatu pomiędzy ZSRR a Fińską Republiką Demokratyczną.

Autorzy podają dość na oko kompetentną literaturę przedmiotu: http://www.jp4.narod.ru/index/pol_inf/b ... litera.htm

Logiczne więc, że na filmie mogli mieć polskie płaszcze. Zaczyna się to sklejać :)

Re: Polskie mundury w Finlandzkiej Armii Ludowej

: 09 kwie 2011, 04:13
autor: Kazik36
O to, to. Błąkałem się po tym portalu, ale na tą stronę nie zajrzałem. "Bolszoje spasiba". Z drugiej strony na tej mojej stronie stoi, że: "Kак известно, для обмундирования личного состава корпуса были использованы захваченные в сентябре 1939 г. на складах комплекты формы бывшей польской армии (с заменой погон, нашивок и других знаков различия)". Czyli uznają, że "komplety". Ale pomyłka jest rzeczą ludzką. W każdym razie to co znalazłeś ma sens, logikę i zbliża nas do pełnego obrazu stanu rzeczy i spraw ;) .

Re: Polskie mundury w Finlandzkiej Armii Ludowej

: 09 kwie 2011, 04:13
autor: Adambik
Ale to nie są nasze płaszcze ;)